Začíná platit lex Ukrajina. Uprchlíkům usnadní integraci, do půl roku by si měli najít práci

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ukrajina uprchlici
Zdroj: Profimedia

Uprchlíků v České republice stále přibývá a vláda se snaží všemožně vyjít Ukrajincům vstříc, zároveň ale nijak neohrozit chod republiky. Od pondělí 21. března u nás začíná platit takzvaný lex Ukrajina, který by měl celé řadě utečenců pomoci s integrací.

Podle Tripartity je lex Ukrajina seznam několika norem, které upravují přidělování ochrany a víz, zaměstnávání, sociální zabezpečení, přístup ke zdravotní péči či ke vzdělávání. Zákon by měl platit až do konce března příštího roku.

Cizinci ze zemí mimo EU v Česku obvykle potřebují zaměstnanecké a modré karty nebo povolení k zaměstnání. Ty ale nemusí mít migranti s trvalým povolením k pobytu.

Podle nového zákona mají uprchlíci z Ukrajiny s takzvaným vízem ke strpění stejné postavení jako právě tito přistěhovalci. Podle dostupných informací se těchto víz vydalo už přes 200 tisíc.

Práci mohou hledat přímo

Pro Ukrajince to znamená, že pokud jim bylo toto vízum uděleno, nemusí již od pondělí chodit na úřad práce a žádat o povolení k zaměstnání, ale mohou si práci hledat přímo. Podle ČTK se navíc mohou zapsat i do evidence nezaměstnaných.

Úřady práce navíc poskytnou Ukrajincům poradenství a za jistých podmínek také podporu, rekvalifikaci, a dokonce příspěvky na zaměstnávání.

Odborníci se domnívají, že by se mělo co nejvíce využít vzdělání Ukrajinců a rozhodně by neměli končit na nižších pozicích jen proto, že jde o přistěhovalce.

Podle většiny z nich by se mělo posílit především vzdělávání v češtině, aby kvalifikovaní Ukrajinci mohli zastávat pozice, kterých jsou skutečně hodni.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka navíc pohrozil všem při nerovném zacházení s Ukrajinci sankcemi.

Nové dávky

Podle webu ČT24 se lex Ukrajina netýká pouze práce, Ukrajinci také mohou od pondělí nově žádat o finanční příspěvky ve výši až 5000 korun.

Na ten mají nárok za měsíc, ve kterém u nás získali vízum. Podle náměstkyně ministra práce a sociálních věcí Ivy Merhautové stačí, aby doložili své jméno, vízum a místo ubytování v Česku.

„První dávka není na žádost. Od dalšího měsíce to bude na žádost. Těchto dávek je možné vyplatit šest,“ doplnila náměstkyně.

Podle ministerstva by všemi těmito kroky mělo dojít k tomu, aby si maximálně do půl roku velká většina uprchlíků našla práci.

Uprchlíci navíc mohou žádat o dávky jak přímo osobně, tak také online. Dávka bude k dispozici nejprve těm, kteří získali vízum do 4. března, později se ale zpřístupní i dalším a podle současných informací by nemělo trvat dlouho, než se dostane na všechny.

Zdroj: ČTK, ct24.ceskatelevize.cz, Tripartita

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články