Putin se objevil na veřejnosti. V přímém přenosu obhajoval speciální vojenskou operaci na Ukrajině

od Anna-Marie Rabová
2 minuty čtení
vladimir putin
Zdroj: Profimedia

Kdo pochyboval o aktuálním pohybu ruského prezidenta Vladimira Putina, se v pátek díky přímému přenosu mohl přesvědčit, že je stále přítomen v Moskvě.

V pátek odpoledne ruský prezident Vladimir Putin pronesl řeč k divákům na moskevském stadionu Lužniki. Na stadionu bylo v tu chvíli asi 80 tisíc přítomných Rusů, kteří zde slavili výročí připojení anektovaného ukrajinského poloostrova Krym k Rusku.

Putinův projev byl přerušen. Údajně kvůli technickým problémům

Událost přenášela živě ruská státní televize Rossija 24, která ale po několika minutách přímý přenos utnula. Později to vysvětlila technickými problémy. Při přerušení televize vysílala záběry z koncertu na oslavu anexe Krymu.

Vladimir Putin ve svém projevu mimo jiné pochválil ruské vojáky bojující na Ukrajině. Podle ukrajinského generálního štábu však Rusko od začátku konfliktu ztratilo již více než 13 a půl tisíce vojáků, přes 400 tanků a asi 100 vrtulníků, píše iRozhlas.

Prezident i přesto opět obhajoval jak samotnou anexi poloostrova Krym, tak také aktuální „speciální vojenskou operaci“ na Ukrajině, což je oficiální a jediný možný v Rusku používaný termín pro invazi na Ukrajině.

Cílem celé operace je podle Putina „zbavit lidi utrpení a genocidy“.

„Museli jsme dostat Krym a Sevastopol z ponižujícího postavení, ve kterém byly v cizím státu,“ prohlásil Putin k davu. Také obhájil kroky Ruska proti ukrajinským „neonacistům a nacionalistům“.

Ztracené životy i materiální škody

Válka na Ukrajině začala ve čtvrtek 24. února. Během tří týdnů má za následek nejen tisíce ztracených životů a miliardové škody, ale také rozvrácené životy nebo změny tradičních názvů míst i výrobků.

Jen do České republiky od začátku konfliktu zamířilo více než 270 000 uprchlíků. Premiér Petr Fiala ve čtvrtek prohlásil, že tento počet je za stávající situace pro zemi hraniční.

Češi jsou však směrem k příchozím vstřícní a solidární a snaží se jim pomáhat, jak jen to jde.

Již teď je ale jasné, že pokud válka brzy neskončí, její důsledky budou nejen pro Evropu a její obyvatelstvo fatální.

Zdroj: iDNES, iRozhlas

Autor: Anna-Marie RabováSouvisející články