Premiér Fiala: Jsme na samé hranici počtu uprchlíků, které dokážeme bez větších problémů absorbovat

od Anna-Marie Rabová
2 minuty čtení
petr fiala
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Příliv uprchlíků z válkou zasažené Ukrajiny dál pokračuje. Do České republiky zamířilo už na 270 000 lidí. Podle premiéra země Petra Fialy už je ale tento počet hraniční. Další příchozí už by stát nemusel absorbovat bez větších problémů.

Konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou zatím nebere konce, z Ukrajiny prchají další a další lidé, kteří původně chtěli v zemi zůstat. Většina uprchlíků směřuje stále do západních zemí, hlavně do Polska, na Slovensko, ale také do České republiky.

Chystá se změna zákonů

Premiér po mimořádném jednání tripartity na tiskové konferenci uvedl, že Česko je pro uprchlíky často zemí cílovou, to znamená, že odtud už nesměřují do dalších západních zemí. Uprchlíci tedy plánují v Česku zůstat minimálně do doby, než válka skončí. Někteří příchozí ale pravděpodobně v tuzemsku zůstanou i poté.

Fiala zároveň přiznal, že Česká republika patří k těm evropským zemím, které zvládají příchod uprchlíků nejlépe. Počet registrovaných uprchlíků je zde nejvyšší na počet obyvatel. Také doplnil, že ministerstvo vnitra dosud vydalo 180 000 víz ke strpění.

Na tiskové konferenci předseda vlády dále uvedl, že Česko s přijímáním uprchlíků nekončí, jen je zapotřebí pokračovat v dosud nastavených krocích.

Chystá se změna některých zákonů, které pomohou uprchlíky začlenit do běžného života a najít jim práci. Vláda se také shodla na příspěvcích na ubytování pro nově příchozí.

Fiala sklízí pozitivní kritiku

Jednání tripartity se kromě představitelů vlády účastnili i zástupci zaměstnavatelů a odborů. Ti poděkovali Fialovi za to, že jen nesedí s rukama v klíně, ale jedná. Ocenili především jeho nedávnou cestu do Kyjeva.

„Chtěl bych vyjádřit poděkování za odvahu a dobrou značku pro ČR, kterou prokázal,“ uvedl například Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů.

Fialovu cestu na Ukrajinu ocenila nejen široká veřejnost, ale také odborníci. Především s ohledem na blížící se předsednictví České republiky v rámci Evropské unie jde o důkaz, že Česko je na tuto pozici připraveno jako stabilní, suverénní a jednotná země.

Zdroj: ČT24, Blesk

Autor: Anna-Marie RabováSouvisející články