Petr Fiala i přes bombardování zamířil do Kyjeva. Podle politologů jde o velmi významné gesto

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
petr fiala
Zdroj: Profimedia

Premiér Petr Fiala oznámil na svém twitteru, že se v Kyjevě sejde se zástupci dalších zemí. A to i přesto, že na Ukrajině právě zuří válka. Politologové to vnímají jako důležité gesto.

Jde o první návštěvu vysoce postavených zahraničních politiků na Ukrajině od začátku ruské invaze, která trvá od 24. února. Fiala o své návštěvě Ukrajiny informoval na twitteru v noci těsně před odjezdem a na dobu své nepřítomnosti pověřil svým zastupováním vicepremiéra a ministra vnitra Víta Rakušana.

„Společně s premiérem Polska Mateuszem Morawieckým, vicepremiérem Jarosławem Kaczyńskim a premiérem Slovinska Janezem Janšou jedeme dnes jako představitelé Evropské rady do Kyjeva, abychom se setkali s prezidentem Zelenským a premiérem Shmyhalem,“ oznámil Fiala na sociální síti.

Poprvé od začátku invaze

Politici se tu setkají s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a premiérem Denysem Šmyhalem.

„Návštěva je zorganizována po konzultacích s prezidentem Evropské rady Charlesem Michelem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen. Cílem návštěvy je vyjádřit jednoznačnou podporu Evropské unie Ukrajině a její svobodě a nezávislosti,“ uvedl premiér ve svém příspěvku.

Důležité gesto

„Možná je to statečné gesto a ukázka solidarity, s rodinou si ale myslíme, že je to také způsob, jak se zviditelnit a pan premiér to jistě nedělal zcela nezištně,“ říká pro Přehledně24 důchodce David z Bílovic u Zlína. „Udělal sice skvělou věc, přijde mi to ale trochu jako zbytečné divadlo,“ dodává jeho žena. Jinak to ale vidí znalci politiky.

Cesta všech politických zástupců do válkou postižené země je podle odborníků velmi důležitým gestem, které ukazuje, že státy východní Evropy jsou schopny definovat směřování EU. Podle analytika Asociace pro mezinárodní otázky Petra Boháčka hraje dlouhodobě východní Evropa spíše méněcennou roli, jak řekl pro ČTK.

„Důvodem je, že hlavní hlas v otázce zahraniční a obranné politiky EU má spíše Paříž a Berlín, které byly vůči Rusku shovívavé a až moc vstřícné, ale také vlastní neschopnost své zájmy efektivně prosadit. Nyní se ale ukazuje, že nové členské státy východní Evropy jsou schopny definovat směřování EU, tentokrát konkrétně v otázce bezpečnosti,“ uvedl Boháček.

„I kdyby mělo znamenat pouze morální vzpruhu, jde o důležité gesto. Východní křídlo EU by každopádně mělo tlačit západněji situované státy k větší podpoře Ukrajiny, včetně vojenské. Putinovo vítězství na Ukrajině by totiž mělo nedozírné následky,“ dodal pro ČTK politolog Josef Mlejnek.

Zdroj: Twitter, ČTK, Přehledně24

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články