Zeman vyzval ke zbrojení. Naše bezpečnost není samozřejmostí, buďme vděční, že jsme členy EU a NATO

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
milos zeman
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Prezident Miloš Zeman se opět vyjádřil k situaci na Ukrajině. Podle jeho nejnovějších slov je ruská agrese a invaze do země srovnatelná s druhou světovou válkou i s teroristickými útoky v USA. Proto se také rozhodl vyzvat ke zbrojení s tím, že by se měly přidat i další země.

„Dnešní tragická válka na Ukrajině by měla představovat budíček pro západní civilizaci,“ varoval Zeman v průběhu národní bezpečnostní konference na Pražském hradě, kterou živě přenášel server iDNES. Rusko, které nazvalo svůj vpád na Ukrajinu speciální operací, podle jeho slov stát jen agresivně napadlo.

Zeman tvrdí, že se jedná o krutý útok jednoho státu na druhý. Jeho slova pronesl v projevu ředitel zahraničního odboru prezidentovy kanceláře Rudolf Jindrák, který citoval slova, která Zeman napsal. Ten se osobně nemohl zúčastnit. „Naše bezpečnost není samozřejmostí,“ vzkázal prezident mimo jiné českému lidu.

Tragické datum

„Již dnes je zřejmé, že datum 24. února 2022 se do dějin zapíše tragickým písmem podobně jako například 1. září 1939 či 11. září 2001. Aktuální dění na Ukrajině svědčí o tom, že relativně dlouhé období míru v Evropě bylo – pohlédneme-li na historii v celé její délce – spíše výjimkou než pravidlem,“ řekl ve své zdravici.

„Celá tato bojová akce má pochopitelně své hluboké a komplikovaně spletité kořeny, které je možné dlouze analyzovat, probíhá v širších souvislostech, a tak dále. Ale v prvé řadě je v ruském jednání na Ukrajině nutné vidět nepřípustnou agresi a pošlapání mezinárodního práva i bezpečnostního uspořádání v Evropě,“ dodal s tím, že je zapotřebí takový útok řádně odsoudit.

Podle Zemana jsme mnoho věcí podcenili, a to mimo jiné i domnělé historické křivdy, emoce i nejnižší lidské pudy, které vedou k násilí. Prezident upozornil na to, že jakožto členové Evropské unie a Severoatlantické aliance můžeme mít strach trochu menší, nikoli však žádný.

„Dnešní doba také jasně ukazuje, jak důležité pro naši bezpečnost byly roky 1999 a 2004. Jsme pod ochranou nejsilnější vojenské aliance na světě a členy Evropské unie. A zejména díky tomu můžeme být alespoň o trochu klidnější, přestože několik set kilometrů od nás vybuchují bomby,“ píše se na stránkách Hradu.

Ekonomické sankce jako nejlepší zbraň

„Dnešní tragická válka na Ukrajině by měla představovat budíček pro západní civilizaci,“ vzkázal s tím, že válka ve 21. století vyžaduje kromě tanků také ekonomické sankce, které jsou mnohdy daleko lepší zbraní než bojová vozidla. Přesto je ale třeba, abychom byli připravení ve všech ohledech.

„Dnes lépe než kdy jindy vidíme, že bezpečí a mír nejsou samozřejmostí. Každé ráno bychom měli opakovat vděk za to, že se u nás neválčí a že je naše země členem NATO a EU. Každý den bychom si měli uvědomit, že za naši bezpečnost bojovat musíme, a to i když se válka odehrává za našimi hranicemi,“ dodal.

Zdroj: Hrad.cz, iDNES

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články