Putin je psychopatická osobnost, jehož chování možná povede k přelití konfliktu do celé Evropy, myslí si Lukáš Pollert

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Pollert Lukas
Zdroj: Profimedia

Už déle než týden zuří na Ukrajině válka. Ruští vojáci útočí na civilní oblasti a bombardují města. Útok na největší jadernou elektrárnu v Evropě, ve které následně vypukl požár, byl pro mnohé jenom důkazem toho, že Putin je schopný všeho. Ačkoli k jaderné katastrofě nakonec nedošlo, elektrárna byla Rusy obsazena. Bývalý olympionik a lékař Lukáš Pollert se bojí, že je to začátek všeho. Řekl to pro server Život v Česku.

Podle Pollertových slov jedná Putin iracionálně a neuvědomuje si následky svých činů. Lékař se přiklání k tomu, že jednání Putina povede ke třetí světové.

Konflikt se možná dostane do Evropy

V České republice se většina lidí sice snaží nepanikařit, na druhou stranu je vidět, že mnoho jedinců se na válku psychicky připravuje. Lidé se například ve velkém zajímají o podzemní bunkry, ve kterých by se mohli v případě války ukrývat, jiní zase skupují tablety s jódem v domnění, že by je zachránily před radiací.

Války se obává i Pollert. „Jistý strach tu je, protože si myslím, že máme co do činění s ne úplně normálním člověkem. Pokud je takový člověk, agresor, zahnán do kouta, což on je, protože podle mě s tak silnou reakcí Ukrajiny i světa nepočítal, tak může jednat naprosto iracionálně a nepředvídatelně,“ řekl pro Život v Česku.

Podle Pollertových slov si mohl Putin podmanit Ukrajinu i jiným způsobem než takovým, který zahrnuje tisíce mrtvých. Nyní je v situaci, kdy v uvozovkách jen ekonomické sankce Rusku mohou velmi ublížit. „V tu chvíli může psychopatická osobnost, což si myslím, že Putin je, udělat skutečně cokoli,“ dodává lékař.

Lež za lží

Putin nejprve tvrdil, že na Ukrajinu útočit nehodlá, že jsou vojáci na hranicích určeni pouze ke cvičení. Mnozí z nich později v zajetí přiznali, že skutečně netušili, do čeho jdou.

Rusko dále tvrdilo, že do války nezatáhne civilisty, už teď je ale mezi mrtvými mnoho lidí, kteří neměli s válkou nic společného. V zemi navíc panuje silná kontrola médií a sami Rusové tak vnímají Putina z velké části jako vůdce, který dělá vše pro dobro země.

Na druhou stranu se proti němu velká část jeho vlastního národa bouří a on je tak pod obrovským tlakem. Pollert tvrdí, že v takové situaci je jednání psychopatických osobností nepředvídatelné. Panika je podle jeho slov sice to poslední, co potřebujeme, i tak by se měl ale svět připravit na nejhorší.

Zdroj: Život v Česku, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články