Jódové tablety jdou kvůli krizi na Ukrajině na dračku, podle odborníků je to ale nesmysl

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
leky
Zdroj: Shutterstock

Mnoho lidí nejenže soucítí s napadenou Ukrajinou, strach mají i z toho, že by mohla být Česká republika v brzké době také pod útokem. Proto se raději připravují na nejhorší. Na dračku jdou například podzemní bunkry, Češi zajímají ale hlavně jódové tablety, jak píše CNN Prima News.

Ve velkém začali občané České republiky skupovat v lékárnách jódové tablety a vše, co jód obsahuje. Mají totiž za to, že v případě krize by je tato látka ochránila před radiací z jaderných zbraní, kterými Rusko vyhrožuje. To je ale podle odborníků nesmysl.

Tablety totiž obsahují jódu opravdu malé množství a v případě nebezpečí by nic takového nemohlo pomoci. Navíc je podle nich na paniku brzy a lidé by se měli snažit spíše uklidnit a myslet pozitivně. Vyvolávání zbytečného rozruchu totiž nepomáhá.

Lékárny mají vyprodáno

Jakékoli léky obsahující jód byste v mnoha lékárnách dnes hledali už marně. Většina má vyprodáno a tam, kde ještě něco málo zbylo, stojí lidé fronty. S nedostatkem zboží tohoto typu se dle zjištění CNN Prima NEWS potýká například i brněnská Fakultní nemocnice u sv. Anny, která má tři lékárny.

Ani v jedné už není jediný doplněk stravy či jiný přípravek s jódem. „Účinky jaderné pumy jsou zejména tepelné a materiální a radioaktivita by v tom nehrála roli. Pokud bychom se ocitli v centru nějaké takové události, jódové tablety nám pomůžou asi jako pláštěnka,“ řekl CNN Prima NEWS mluvčí nemocnice Jiří Erlebach.

„Ano, také jsem si chtěla koupit nějaký doplněk s jódem. Někdo sice říká, že to nepomůže, ale je to lepší, než neudělat nic. Ale bohužel jsem neměla šanci, byla jsem v pěti lékárnách, dokonce jsem vyjela do jiných měst. A tak si říkám, že když to tolik lidí kupuje, něco na tom asi bude,“ svěřila se paní Ludmila z Chomutova, kterou redakce Přehledně24 oslovila na základě její poptávky ve facebookové skupině.

Dodává, že po několika neúspěšných pokusech pak vzdala i hledání na internetu, kde bylo také vše vyprodáno. „Neříkejte mi, že to nefunguje, když se to nikde nedá sehnat. Proč by to tedy všichni chtěli a nikde nebyly tablety k dostání?“ rozčiluje se.

„Hodně se v komentářích ptáte na jódové tablety. Jako ochrana před radiací při použití (nedej Bože) jaderné zbraně jsou v podstatě na nic,“ napsala na svém twitteru česká jaderná fyzička a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Pozor na předávkování, zůstaňte v klidu

„Hlavně to nejezte preventivně. K ničemu to nepomůže ve chvíli, kdy radioaktivní jód v ovzduší není. Ještě si rozhodíte funkci štítné žlázy,“ dodala Drábová s tím, že u těchto přípravků je třeba si dávat dobrý pozor na předávkování. Mnoho Čechů ale v panice dělá to, v co věří, že je nejlepší.

Státní úřad pro jadernou bezpečnost sice zveřejnil na svém twitteru plán toho, co dělat, pokud by se republika stala cílem jaderného útoku, prozatím ale všichni odborníci spíše nabádají k zachování klidu.

„Dostáváme mnoho dotazů souvisejících s hrozbami Ruska, které nevylučuje použití jaderných zbraní. I když pevně věříme, že pravděpodobnost je mizivá, připravili jsme pro vás alespoň základní pokyny pro přípravu ochrany před jaderným útokem,“ napsal úřad.

Zdroj: CNN Prima News, Twitter, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články