Česko posílá na Ukrajinu další zbraně. Pomůže ale i jinak

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
petr fiala
Zdroj: Profimedia

Ministryně obrany Jana Černochová pro Českou televizi uvedla, že se vláda mimořádně sešla v neděli odpoledne a odhlasovalo se, že se pošlou na Ukrajinu zbraně za 400 milionů korun. První vlak dorazil na místo určení, další se teprve chystají. V neděli se také sešel krizový štáb. Pomáhají i české firmy.

„Jsme ve válce. Je to útok proti svobodnému světu, musíme udělat vše, abychom Putina zastavili,“ řekl premiér v Partii na Primě. Vláda pak schválila vojenský materiál ve výši 400 milionů korun, který daruje ukrajinské armádě.

„Je to jiný typ zbraní, než jaký jsme schvalovali minule, nejedná se o lehké zbraně, ale věci, které může ukrajinský národ použít ke své obraně,“ vysvětlil Fiala. Obsah dodávky ale známý není. Stát pracuje na převozu, během několika hodin by zbraně měly být na Ukrajině.

Telefonát se Zelenským

Podle Fialy požádal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj o konkrétní zbraně a vojenskou techniku, ale blíže to specifikovat nemohou, kvůli činnosti ruských tajných služeb. Prezident Fialovi přímo zavolal, ale nebyl čas na zdvořilosti – jednat se musí velmi rychle.

„Na to teď není čas, prezident je osobně terčem ruských útoků, stojí v čele svého národa, který bojuje. Zeptal se mě, za jak dlouho si můžeme zase zavolat, já během krátké chvíle dokázal zjistit, že tu pomoc poskytnout můžeme. Ve druhém telefonátu jsem mu tu pomoc slíbil,“ svěřil se Fiala.

Vlaky už jsou na cestě, některé v cíli

Česko odeslalo první vlak už dříve, další je budou následovat. Černochová se pak měla sejít se zástupci zbrojařských firem a dalších podniků, které mohou zbraně poskytnout. „Chci od nich vědět, jaké máme jako ČR možnosti. Co můžeme ještě poslat na Ukrajinu, co můžeme nakoupit, abychom měli dostatek zásob a urychlili modernizaci,“ uvedla.

Kromě firem a společností dostalo ministerstvo nabídku zbraní také od městské policie. Kromě zbraní na Ukrajinu poputují také pohonné hmoty, kterých je nedostatek.

Také v tomto případě ale nikdo nespecifikoval, jaké množství a kam přímo pohonné hmoty půjdou. Ví se pouze, že se jedná o benzin a arktickou naftu.

Pohonné hmoty zdražují nejen u nás, ale také v sousedních zemích. Během jediného dne se cena navýšila místy i o dvě koruny za jeden litr.

Pomájí firmy i občané

Ukrajině pomáhají i české firmy, například společnost STORAGE ONE pro redakci Přehledně24 uvedla, že disponuje služebním bytem v Praze, nicméně se rozhodla poskytnout jej obětem ruské invaze na Ukrajinu. „Hodláme také pomoci finančně a materiálně, adresně nebo skrze veřejné sbírky,“ řekl Jakub Lloyd Vantuch. Vznikají i sbírky, Češi už poslali přes 150 milionů korun.

Zdroj: Přehledně24, Partie Prima, Česká televize

Autor: Raina TomanováSouvisející články