O sbírky na podporu Ukrajiny je zájem. Češi už poslali miliony

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
pomoc ukrajina valka
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Vlna solidarity a konkrétní pomoci se v souvislosti s válkou na Ukrajině strhla nejen ve velkých městech, ale pomoci s ubytováním chtějí také menší města a vesnice. Na portálu Darujme.cz už se vybralo více než 150 milionů korun. Lidé také mohou přispívat na transparentní účty jednotlivých nadací a organizací.

Sbírky na pomoc postiženým invazí ruských vojsk vyhlásila také ADRA, UNICEF nebo Charita ČR. Člověk v tísni pak patří mezi nadace a organizace, které přispějí výraznou měrou.

„Toto je akt agrese a odpovědí mají být tvrdé sankce západních států vůči Rusku. Člověk v tísni nemůže zastavit útok, ale můžeme pomoct lidem, kteří před boji utíkají. Proto vás žádáme o příspěvek na konto sbírky SOS Ukrajina. Všechny prostředky půjdou přímo na pomoc nejohroženějším lidem na Ukrajině,“ uvedl ředitel Šimon Pánek pro ČT24.

Charita ČR vyhlásila sbírku, která je také veřejná a mohou přispět všichni. Regionální manažer pro oblast postsovětských zemí a Blízkého vchodu Evžen Diviš k tomu ČT24 řekl: „Situace na Ukrajině je již v současnosti alarmující, východ země čelí humanitární krizi nepřetržitě od roku 2014.“

„Eskalace konfliktu ještě dál – a zřejmě bohužel dramaticky – zvýší počet těch, kteří budou potřebovat pomoc při zajištění základních životních potřeb. Jsme připraveni se na pomoci obyvatelům stiženým válkou podílet, a to tím spíš, že se jedná o zemi nám tak blízkou,“ dodal k tomu Diviš pro ČT24.

Přispět lze nejen penězi, ale také vlastními silami

„Kromě toho, že jsme poslali nějaké peníze, snažíme se přispět i jinak. Darovali jsme Ukrajincům nějaké nádobí, oblečení, které už nenosíme. Každý by se měl pokoušet dělat to, co se dá, všichni jsme lidé a v takto těžké době je třeba si pomáhat. Kdo nemá co darovat, minimálně pár stovek by poslat měl,“ svěřuje se pro Přehledně24 pětapadesátiletá Ludmila, kterou redakce oslovila.

„S rodinou jsme poslali na charitativní účet 1000 korun. Říkali jsme si, že to je možná málo, kdyby ale každý poslal takovou částku, dalo by to dohromady určitě dost. Proto jsme alespoň takto minimálně vypomohli těm, kteří to dnes opravdu potřebují,“ říká pro Přehledně24 pan Radek ze Skořenic.

Zdroj: ČT24, Přehledně24

Autor: Raina TomanováSouvisející články