V prezidentských volbách by měl navrch Andrej Babiš. Květnový průzkum ukázal i další silné kandidáty

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
andrej babis
Zdroj: Nextfoto

Agentura Median zveřejnila výsledky květnového průzkumu preferencí v prezidentské volbě. Více hlasů by oproti předchozím průzkumům dostal Josef Středula, který je v preferencích voličů aktuálně na třetím místě. Dobře si vede také bývalý premiér Andrej Babiš.

Středulův volební potenciál je ale velmi nízký. Na prvním místě je Andrej Babiš, který získal 28,5 % hlasů. Oproti minulému průzkum si polepšil. Podle všeho je to dané tím, že se hodně zviditelňuje v médiích nejen díky své aktuální kampani. Na druhém místě je pořád Petr Pavel.

Babiš svou kandidaturu zatím nepotvrdil

Co se týče volebního potenciálu, na první místě je také Andrej Babiš, na druhém Petr Pavel a na třetím se v průzkumu umístil Pavel Fischer, kterého následuje Marek Hilšer. Voliči ale zatím neví, koho budou konkrétně volit. V minulém šetření však bylo takových nerozhodných voličů více.

V květnu by se voleb prezidenta České republiky zúčastnilo na 70 % všech dotázaných. Jasno mají také ti, kteří volit určitě nepůjdou, těch byla desetina ze všech zúčastněných osob. Tento výzkum probíhal od 1. května do 4. června, napsal server Seznam Zprávy.

Zapojilo se do něj přes tisíc respondentů starších 18 let, kteří mohou přijít k volbám. Výsledky se pak porovnávaly podle pohlaví, věku, vzdělání nebo velikosti obce. Například Andrej Babiš ale ještě svou kandidaturu nepotvrdil, přitom si v průzkumech vede velmi dobře.

Kdo vede u mladých a kdo u seniorů?

Polovina českých seniorů a lidí nad 65 let by hlasovalo pro Andreje Babiše. Shodla se na tom téměř polovina respondentů. Podporu našel bývalý premiér také u lidí, kteří mají základní vzdělání, nebo u osob na rodičovské dovolené.

Generál Pavel má úspěch u mladých lidí ve věku 25 až 34 let. Volila by ho třetina ze všech dotázaných z této věkové skupiny. Podnikatelé by mu také dali svůj hlas, uvedl iDNES. V prezidentské volbě by uspěl více u mužů než u žen.

Kromě výše zmíněných kandidátů chtějí na post prezidenta také podnikatel Karel Janeček, komik a herec Miloš Knor nebo advokátka Klára Long Slámová. Úspěch se jim ale nepředpovídá, protože budou mít slabou základnu voličů.

Zdroj: Median, Seznam Zprávy, iDNES

Autor: Raina TomanováSouvisející články