Angela Merkelová se po nějaké době vyjádřila k dění na Ukrajině. Kritikům se ale nezavděčila

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Merkel Angela
Zdroj: Profimedia

Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová prolomila mlčení ohledně Ruska a dění na Ukrajině. Ve svém projevu nedávno vyslovila podporu napadané Ukrajině. Konflikt označila za nejhorší porušení mezinárodního práva od druhé světové války. O své vlastní politice vůči Rusku se však nezmínila.

Angela Merkelová skončila ve své funkci kancléřky loni v prosinci. Od té doby se veřejně k politice nevyjadřovala, a to ani v době, kdy Rusko napadlo Ukrajinu.

Ukrajina má právo se bránit

Své mlčení prolomila až na rozlučce, která byla pořádána na počest odcházejícího předsedy Německého odborového svazu Reinera Hoffmanna. Akce proběhla ve středu v Berlíně. „Jako kancléřka ve výslužbě jsem nechtěla nic hodnotit takzvaně od boku,“ vysvětlila podle německé televize Tagesschau přítomným novinářům.

„Moje solidarita patří Ukrajině, která byla napadena Ruskem. Právo Ukrajiny na sebeobranu je nezpochybnitelné,“ doplnila ještě.

I z tohoto důvodu ve výše zmíněném projevu kladně zhodnotila jednotu Evropské unie. Zvláště pak ocenila pomoc, která se Ukrajině dostala od Polska a Moldavska.

Prosadila plynovod z Ruska přímo do Německa

Bývalá politička v posledních měsících čelila značné kritice. Podle některých totiž během své šestnáctileté vlády přiblížila Německo Rusku více, než bylo zdrávo.

Kritici měli na mysli především zvýšení energetické závislosti právě na Rusku, a to vybudováním plynovodu Nord Stream a také přípravou Nord Streamu 2. Jeho reálné spuštění zastavil až současný kancléř Olaf Scholz. Vyčítán jí byl také až příliš přátelský vztah s dosavadním ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Ukrajinu v NATO nechtěla

Tím ale kritika Merkelové zdaleka nekončí. Mnozí, v čele se současným prezidentem Ukrajiny Volodymyrem Zelenskym, jí nemohou zapomenout, že to byla právě ona a tehdejší prezident Francie Nicolas Sarkozy, kdo v roce 2008 odmítl zařadit Ukrajinu na seznam kandidátů do Severoatlantické aliance (NATO).

„Zvu paní Merkelovou a pana Sarkozyho, aby navštívili Buču a podívali se, k čemu vedla politika ústupků Rusku za 14 let. Umučené Ukrajince uvidí na vlastní oči,“ citovala podle CNN Prima NEWS ukrajinská média jejich prezidenta.

Sama Merkelová se k těmto svým tehdejším politickým rozhodnutím nijak nevyjádřila. Místo ní to ale udělal například současný německý prezident Frank-Walter Steinmeier, který zastával v době jejího vládnutí post ministerstva zahraničí. Svou tehdejší politiku označil jako chybu.

Zdroj: CNN Prima NEWS Tagesschau, New Stream

Autor: Markéta MladáSouvisející články