Slovenská prezidentka navštívila Ukrajinu. Složila poklonu jejímu hrdinnému počínání

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
ukrajina slovensko
Zdroj: Profimedia

Zuzana Čaputová v úterý navštívila Kyjev a osobně se setkala s Volodymyrem Zelenským. Prohlédla si obce zničené ruským vojskem a promluvila v ukrajinském parlamentu mimo jiné o přání co nejrychlejšího vstupu Ukrajiny do EU.

Ačkoliv se podle pomalu se vytrácejících zpráv o válce na Ukrajině zdá, že je již na svém konci, nebo nemá fatální dopady nejen na své obyvatele, není tomu tak. Situace je stále velmi znepokojující.

Slovensko bojuje za Ukrajinu

Slovenská hlava státu Zuzana Čaputová navštívila zemi, kde stále probíhá válečný konflikt s Ruskem. Jako teprve druhá hlava státu promluvila v ukrajinském parlamentu a podpořila tamní poslance v co nejrychlejším vstupu Ukrajiny do Evropské unie.

Dále ve své motivující řeči řekla, že „Ukrajina hrdinně brání Evropu před Ruskem“, a následně se ve svém projevu dle poslance Oleksije Hončarenka nebála ruského prezidenta Vladimira Putina přirovnat k Adolfu Hitlerovi. Připomněla také pomoc v podobě dodávky zbraní Ukrajině od Slovenské republiky.

Motivační řeč Čaputové

Nezapomněla ve své řeči popsat stav navštívených vesnic, které byly ruskými vojsky vybombardovány a vzpomněla na situaci v Donbasu, kde se stále bojuje: „Stovky kilometrů na východ a jih dnes čelí stejné zkáze tisíce dalších ukrajinských civilistů – ženy, muži, děti.“

Slovenská prezidentka je velmi aktivní na sociálních sítích, využívá je k informování i sdělování zákulisních informací a její sledovatelé jsou na ni patřičně hrdí. Na twitteru sdílela příspěvek: „Jsem poctěna být dnes v Kyjevě s prezidentem Zelenským. Lidé z Ukrajiny platí obrovskou cenu za svobodu. Stojíme při vás a vašem národu, pane prezidente!“

Byla to právě slovenská prezidentka, komu Zelenskyj volal o pomoc, když na Ukrajině začala ruská invaze: „Zuzano, bombardují nás,“ řekl tehdy a požádal Slovensko o pomoc. A dodnes za ním a jeho činy Slovensko a jiné státy EU stojí.

Ukrajina bojuje s Ruskem už od 24. února letošního roku a vyžádala si mnoho mrtvých na obou stranách a horentní škody na majetku, a to ještě nejsou finální čísla. Ačkoli se dle mnohých zdrojů spekuluje o Putinově chorém zdraví, nebo dokonce o jeho dávné smrti, konflikt stále trvá.

Za naši zemi se na Ukrajinu vydal premiér vlády Petr Fiala. Ten s podporou také nešetřil a Ukrajinu ujistil: „Bojujete i za nás. Evropa vám stojí po boku.“

Zdroj: ČT24, Novinky, Twitter, iDNES, TN.cz, ČTK, Deník

Autor: Veronika HolcováSouvisející články