Marian Jurečka obrací: Manželství pro všechny nemá šanci projít, v zákoně by měl být pojem zakotven jako svazek muže a ženy

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
marian jurecka
Zdroj: Ladislav Křivan / CNC / Profimedia

V příštích týdnech předloží lidovci návrh na ústavní zakotvení manželství jako pojmu, který označuje svazek muže a ženy. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka o tom informoval v rozhovoru pro Novinky. Podle jeho slov je daleko pravděpodobnější, že návrh projde, než že by bylo odsouhlaseno manželství pro všechny.

„Myslím, že reálně může příběh skončit návrhem na ústavní definici manželství jako svazku muže a ženy. Může se stát, že do Ústavy projde spíše tato varianta,“ nechal se Jurečka slyšet a dodal, že lidovci rozhodně návrh předloží v brzké době do dolní parlamentní komory.

Někteří koaliční poslanci se podle Jurečky otevřeně hlásí k předložení návrhu na manželství pro všechny. Podporu tohoto návrhu ze strany lidovců prý nebude považovat za porušení koaliční smlouvy, nicméně svým krokem naopak potvrzuje, že s návrhem nesouhlasí.

Totální obrat

„Když se dívám na dnešní Sněmovnu, tak bych řekl, že je ještě o něco konzervativnější než ta minulá. Nemyslím si, že tento návrh na stejnopohlavní sňatky, který je diskutován a bude podán, má šanci projít,“ řekl. Právě to je podle něj důvod, proč by mělo být manželství zakotveno v zákonech jako svazek muže a ženy.

„Padla informace, že z některých poslaneckých klubů bude s vysokou pravděpodobností iniciativa na manželství pro všechny podepsána. Aby se předešlo debatám, zda je či není porušena koaliční smlouva, tak se toto projednalo na K5. My jsme to vzali na vědomí,“ řekl před pár dny Jurečka pro iDNES. Svá slova ale nyní zásadně otočil.

„Držíme se toho, co je v našem koaličním prohlášení, a sice, že jsme připraveni jednat o úpravách registrovaného partnerství v rámci novely občanského zákoníku. Aktivně se hlásím k tomu, že jsem připraven to podpořit. Myslím, že jsou tam věci, které je potřeba upravit a narovnat. Nebudu ale podporovat, že je tady institut manželství pro všechny,“ řekl ministr. Tím proti sobě poštval nejen řadu občanů, ale i politiky, kteří s jeho rozhodnutím zásadně nesouhlasí.

Tradiční rodiny neohrožuje

Jurečka už koncem minulého roku v tomto ohledu šokoval. V září tehdy prohlásil, že pokud budou lidovci v rámci koalice Spolu po volbách jednat o vládě s Piráty a Starosty, budou chtít, aby taková vláda neschválila manželství pro stejnopohlavní páry. Podle politologů si tak chtěl získat konzervativní voliče.

„Manželství jako svazek muže a ženy do Ústavy? Nevidím důvod. Práva a postavení tzv. tradičních rodin neohrožuje vůbec nic. Sňatky stejnopohlavních párů podporuje většina lidí a nikdo tím nic neztrácí. Nevím, proč bychom měli ztrácet čas a energii omezováním svobody a vytvářením napětí mezi skupinami obyvatel podle sexuální orientace,“ reagoval na Jurečkovo současné vyjádření na facebooku lídr Pirátů Ivan Bartoš.

Podobně jako Jurečka se ale vyjadřují i další poslanci. Stejně jako lidovci se staví k manželství pro všechny i SPD, kde by proti hlasovalo pouze 18 poslanců. „Myslím, že je to součást kulturních válek, na něž teď nemáme čas ani prostor,“ okomentoval věc pro Novinky šéf poslanců ODS Marek Benda, který je taktéž proti manželství pro všechny.

Zdroj: Novinky, Facebook, CNN Prima NEWS, Zprávy Aktuálně, Hospodářské noviny, iDNES

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články