Manželství pro všechny: Už teď jsme popirátili část vlády, návrh má šanci projít, tvrdí Olga Richterová

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
olga richterova
Zdroj: LADISLAV KŘIVAN / MAFRA / Profimedia

Předseda lidovců Marian Jurečka prohlásil, že nebude považovat za porušení koaliční smlouvy, když někteří poslanci předloží návrh týkající se manželství pro osoby stejného pohlaví. Pro iDNES prozradil, že během koaličního jednání padla i slova o tom, že se někteří poslanci chystají LGBTQ komunitu v tomto ohledu podpořit.

Podle místopředsedkyně Sněmovny Olgy Richterové věří celá Pirátská strana tomu, že by si všichni lidé měli být rovni nejen v povinnostech, ale především také v právech. Richterová na úterním jednání zastupovala šéfa Pirátů Ivana Bartoše a s nadsázkou prohlásila, že se podařilo popirátit i další strany.

„Už teď se dá v nadsázce říct, že jsme tak trochu popirátili část vlády v pohledu na rovnost a práva občanů,“ uvedla s tím, že řada politiků ze stran, které s návrhem na manželství pro všechny nesouhlasí, chce projevit vlastní nezávislý názor.

Nemají nárok na řadu věcí

„Za Piráty věříme, že si lidé mají být rovni nejen v povinnostech, ale i právech. Nelze přece rozdělovat občany do kategorií podle toho, koho milují a s kým chtějí strávit život. Dnes statisíce LGBT+ lidí nemají možnost uzavřít sňatek, kvůli čemuž společně se svými dětmi přichází o právní jistoty,“ uvedla ve Sněmovně Richterová.

Objasnila, že například v případě rozpadu registrovaného partnerství nemají děti nárok na výživné či při smrti rodiče nemají děti v registrovaném partnerství právo na sirotčí důchod a na dědictví. Řada politiků z jiných stran a hnutí s touto její řečí souhlasí.

„Nedávno jsme s přítelkyní vstoupily do registrovaného partnerství. Po svazku jsem zjistila, že například nemohu mít své příjmení společně s tím partnerčiným psané přes pomlčku, jako to umožňuje klasické manželství. Rozdílů je celá řada,“ stěžuje si pro Přehledně24 šestadvacetiletá Šárka.

Podle Jurečky padla informace o tom, že politici některých poslaneckých klubů s velkou pravděpodobností iniciativu podepíší. „Aby se předešlo debatám, zda je, či není porušena koaliční smlouva, tak se toto projednalo na K5. My jsme to vzali na vědomí,“ ujistil předseda lidovců.

Druhý pokus

V minulém volebním období nestihl zákon o manželství pro homosexuály projít. „Náš cíl je stejný od začátku, mít manželství pro gay a lesbické páry, jednoduše pro všechny páry. Jakékoliv jiné řešení je polovičaté,“ vysvětluje Filip Milde, mluvčí iniciativy Jsme fér. Ta za manželství pro všechny dlouhodobě bojuje.

„Před volbami jsem měla setkání v seniorských zařízeních, a když jsme po dvou hodinách hlasovali, dopadlo to těsně, ale nadpoloviční většina byla pro. Dokonce pár lidí vystoupilo, že mají vnučky, vnuky… Byla jsem překvapená,“ říká podle Seznam Zpráv poslankyně Helena Válková z ANO.

„Pokud stejnou věc nazýváme pokaždé jinak, tak to není stejná věc. Proč stejnou věc nazývat jinými názvy? Ve finále to je zas dělení lidí do kategorií,“ říká k celému problému Milde. Návrh na manželství osob stejného pohlaví by se měl ve Sněmovně objevit letos ještě před začátkem prázdnin.

Zdroj: Jsme fér, Seznam zprávy, iDNES

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články