Disney chce do své tvorby zařadit více LGBTQ postav. Kvůli boji s novým zákonem přijde o desítky milionů dolarů

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
lgbtq disney
Zdroj: Shutterstock

Na nedávné schůzce společnosti Walt Disney pracovníci a producenti společnosti diskutovali ohledně zařazení více postav z  LGBTQ komunity (lesby, gayové, bisexuálové, transgender osoby a queer osoby) mezi hlavní hrdiny svých filmů a pořadů. Homosexuální a transgender charaktery by se podle nich měly objevovat ve filmech častěji, Disney tím chce dát najevo jejich podporu a pomoci v boji proti diskriminaci menšin.

Ačkoli v 21. století jsou lidé z LGBTQ skupiny většinou tolerováni a někteří se nad jejich orientací nepozastavují, v mnoha zemích se stále jedná o diskriminované menšiny a i tam, kde jsou brány vesměs pozitivně, mají své odpůrce. Proto se řada slavných osobností i společností snaží s tímto problémem bojovat.

Walt Disney se podle webu The Epoch Times v současné době snaží o to, aby byla v několika pořadech zavedena zcela otevřená gay agenda. Karey Burkeová, prezidentka divize Disney General Entertainment Content, na schůzce dokonce uvedla, že je sama matkou dvou queer dětí, jedno z nich se dokonce prý identifikuje jako jiné pohlaví, než s jakým se narodilo.

Kritika nového zákona

Kromě situace ve světě a řady osobních zkušeností Disney bojuje také s novým zákonem na Floridě. Ten se totiž týká právě homosexuálních jedinců a podle Seznam Zpráv dětem na školách zakazuje vyslovovat slovo „gay“. Navíc nová legislativa zakazuje výuku o sexuální orientaci a genderové identitě u dětí do třetí třídy.

To se ale společnosti Disney nelíbí. „Pokud chce společnost Disney vyvolat boj, vybrala si špatného člověka,“ napsal podle zahraničního serveru The Guardian kandidát na příštího prezidenta Spojených států Ron DeSantis, který za nový zákon bojuje.

Podle CNN Prima NEWS chce Disney finančně podpořit politiky, kteří se o zrušení zákona zasadí.

DeSantis obratem podepsal zákon, který ruší speciální postavení společnosti na Floridě. Ta tak přijde o desítky milionů dolarů. „Sami sobě si vládnuli, měli neuvěřitelné pravomoci, mohli si bez zvláštního povolení postavit jadernou elektrárnu a také byli finančně zvýhodněni,“ obhajuje nyní své jednání, ačkoli je jasné, co bylo jeho pravým důvodem.

Ani Disney nepatří ke svatým

V současné době Disney bojuje proti novému zákonu, dokonce ve vlastní tvorbě chce ukazovat, že je normální být jiný. Chce zařadit do svých filmů LGBTQ postavy, díky čemuž by měli lidé jakékoli věkové kategorie vnímat tyto osoby bez toho, aniž by se pozastavili nad jejich rozdílností.

V minulosti přitom ale firma sama s homosexualitou v umění problémy měla. V roce 2019 například vystřihla ze singapurské verze filmu Vzestup Skywalkera lesbickou scénu. Argumentovala právě tím, že chce zachovat přístup filmu i mladistvým. Jednalo se přitom o jediný polibek mezi dvěma ženami.

Společnost se dočkala kritiky, a to i přesto, že se snažila obhájit. Už tehdy totiž do svých filmů a pořadů zařazovala řadu postav z LGBTQ komunity a v tomto případě se údajně bála toho, že by se film stal mládeži nepřístupný, jako tomu bylo u daného snímku v dalších zemích.

Zdroj: Lidovky, Fatym, The Epoch Times, CNN Prima NEWS, Seznam Zprávy, The Guardian

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články