Hory mají oči: Incest, mutace a kanibalismus. Fakt, že se nejedná o fiktivní příběh, je ještě děsivější

od Šárka Blahoňovská
< 1 minuta čtení
Hory maji oci
Zdroj: John Seymour Lucas, Public domain, via Wikimedia Commons

Hororové snímky nejsou pro každého a většina diváků se po jejich zhlédnutí uklidňuje, že se jedná pouze o fiktivní příběhy. Věděli jste ale, že kultovní snímek Hory mají oči je inspirován legendou z šestnáctého století?

Když v roce 1977 natočil americký režisér Wes Craven horor Hory mají oči, netušil, že tímto filmem započal novou éru tohoto filmového žánru. Zakládal si totiž na tom, aby vše působilo co možná nejreálněji, a okořenil to brutalitou, která mnoho diváků šokovala.

Horor sklidil úspěch hned dvakrát

K remaku došlo v roce 2006 a původní režisér se na něm podílel jako producent. Příběh začíná nepovedeným rodinným výletem do hor, kde rodina uvázne a následně zjistí, že v horách nejsou sami.

Zmutovaní potomci horníků, jež zůstali v horách v období jaderných testů, jsou divoké krvežíznivé zrůdy mající hlad.

Podivná rodinka údajně existovala

Mrazivější než filmový zážitek je fakt, že byl horor inspirován legendou z šestnáctého století.

Ve Skotsku tehdy žil jistý Alexander „Sawney“ Bean. Byl potomkem zahradníka, ale nechtěl jít v otcových šlépějích.

S neznámou ženou zplodil celkem osm synů a šest dcer a s některými dcerami pak osmnáct vnuků a čtrnáct vnuček. Výsledkem incestu byla rodina čítající téměř padesát členů.

Podivná rodinka se usídlila v horách a poté přepadávala, olupovala, vraždila, a nakonec i snědla pocestné. Během pětadvaceti let zavraždili a snědli více než 1 000 lidí. Osudným se jim ale stala jedna z obětí, která se dokázala ubránit a vše o nich vypověděla samotnému králi.

Ten pak poslal své muže do hor a celou rodinu zatkli a následně popravili.

Jestli je legenda založená na pravdě, nebo je jen báchorkou, se dnes s přesností určit nedá. Bez pochyby ale horor Hory mají oči navždy vstoupil do dějin tohoto žánru.

Zdroj: historic-uk.com, undiscoveredscotland.co.uk

Autor: Alice KonopáskováSouvisející články