Laskavý zabiják: Dennis Nilsen tvrdil, že obětem dělá laskavost. Zavraždil 12 mužů

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
dennis nilsen
Zdroj: Jennifer Government, Public domain, via Wikimedia Commons

Říkalo se mu Kindly killer, což se dá do češtiny přeložit jako Laskavý zabiják. On sám si tuto přezdívku dal. Dennis Nilsen byl sériový vrah, který má pravděpodobně na svědomí život 12 mladíků. Usvědčen byl nicméně nakonec jen z šesti vražd a několika pokusů o ně.

Jeho otec byl válečný veterán, který ho vychovával velmi tvrdě. Podle psychologů mohlo i to mít na Dennise později vliv. Tvrdou disciplínou vedl muž chlapce od mládí ke xenofobii. Nilsen tak nenáviděl homosexuály a nižší skupiny lidí, například bezdomovce. Právě ti se později stali jeho oběťmi.

Dva domy hrůzy

Nielsen vraždil na dvou adresách. Na obou oficiálně bydlel, střídal je podle toho, jak se mu to zrovna hodilo. Do obou domů si vodil oběti, které k sobě lákal pod různými záminkami. Potom je na místě uškrtil, v některých případech utopil v kádi s vodou, uvádí Biography.

Mezi lety 1978 a 1983 zavraždil podle všeho celkem dvanáct mladíků. Když byl ale dopadne, usvědčen byl z vraždy pouze v šesti případech, zbytek se nepodařilo kriminalistům s ním spojit. Kromě toho ale vypovídalo několik obětí, které přežily, Dennis si tak vysloužil zvýšený trest i za pokusy o vraždu, doplňuje BBC.

Jeho činy byly prozrazeny poté, co bylo v blízkosti kanalizace jeho domu nalezeno mrtvé tělo. Vrah nejprve tvrdil, že zabil 15 lidí. Svou výpověď ale několikrát změnil a několik těl, o kterých mluvil, se nikdy nenašlo.

Doživotní trest

Nielsen u soudů tvrdil, že obětem dělal laskavost. Žily prý na okraji společnosti a život pro ně byl utrpením. To, že je zabil, považoval za dobrý skutek a hrdě se k němu hlásil.

Podle lékařů trpěl psychickou poruchou, se kterou by i po propuštění z vězení později pokračoval ve vraždách. Byl proto odsouzen na doživotí. Doufal, že se z vězení jednou dostane, podle svých slov chtěl světu předat příběh o tom, co se skutečně mezi ním a oběťmi dělo.

Nakonec ale zemřel ve věku 72 let ve vězení. Existuje autobiografie, kterou napsal a chtěl publikovat. K tomu ale doposud nedošlo a není jasné, zda se někdy vydání dočká, doplňuje Radio Times.

Zdroj: Radio Times, The Guardian, BBC, Esquire, Biography

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články