Lisa Montgomery zabila mladou dívku a dítě jí vyřízla z těla. Letos ji popravili

od Šárka Blahoňovská
3 minuty čtení
lisa montgomery
Zdroj: Profimedia

Pro většinu žen je to, že se stanou matkou, ta nejdůležitější životní událost. Mnoho žen by udělalo cokoliv, aby mohly mít dítě. Lisa Montgomery neváhala kvůli své touze i vraždit a spáchat odporný a brutální čin. V letošním roce byla popravena.

Nad činem tehdy šestatřicetileté Lisy Montgomery zůstává rozum stát.

Lisa se narodila 27. února 1968 a její dětství rozhodně nebylo pohádkou. Už ve třech letech byla svědkem sexuálního násilí.

Na stejné posteli, kde spala, znásilnil její nevlastní osmiletou sestru Diane muž, který měl děti hlídat. Lisa se stala obětí zneužívání v osmi letech nevlastním otcem.

Už jako malá byla znásilňována

Děvčata nenašla zastání u matky. Ta vešla jednou do pokoje dcery, když ji její muž zneužíval. Dívce přiložila k hlavě zbraň a řekla: „Jak jsi mi to mohla udělat?“ Od toho okamžiku se vše změnilo a žena svou dceru nabízela mužům výměnou za úpravy v domě.

Dospívající dívka byla vystavena i několikahodinovému hromadnému znásilňování. Matka ji mlátila, nutila ji jíst syrovou cibuli, dokud se jí po tvářích nekutálely slzy. Totéž musela dělat i její sestra.

Diane se později dostala od nevlastní matky pryč a v duchu si slíbila, že svou sestru, kterou se vždycky snažila chránit, z domu dostane.

Když ji sociální pracovníci z domu hrůzy odváděli, ohlédla se a v očích sestry zahlédla strach. Nakonec ale vyhrál pud sebezáchovy a z domu odešla. Se svou sestrou se shledala až ve chvíli, kdy byla obžalovaná z vraždy.

Seznámení díky psům

Přeskočme do roku 2004, kdy se Lisa seznámila s Bobbie Joe Stinnett. Ta pracovala v továrně, se svým manželem čekala dítě a v době, kdy se potkala s Lisou, byla v osmém měsíci.

Seznámily se díky psům v jedné chatovací mistnosti. Bobbi s manželem měli irského teriéra a prodávali štěňátka. Ženy si začaly psát a společné téma bylo i těhotenství.

Lisa si 16. prosince 2004 měla pro jedno štěně přijet do městečka Skidmore, ale ten den se pro Bobbie stal jejím posledním. Hlavní roli v tom hrál kuchyňský nůž a lano. Tím Lisa Bobbie uškrtila a dítě pak vyřízla z jejího těla a chtěla ho vydávat za své.

„Těhotenství“ předstírala i před svým manželem

Bobbie byla o hodinu později nalezena svou matkou na podlaze, která řekla, že to bylo, jako kdyby explodovala, že všude byla krev. Na místo hned dorazila policie a případ začala vyšetřovat.

V počítači našla komunikaci s Becky Harper, která se pak ukázala, že je Lisa. Ta svůj hrůzný čin plánovala, v jejím počítači se pak našly informace o domácích porodech a o tom, jak provést císařský řez, což není nic jednoduchého.

To, že je těhotná, tvrdila Lisa dokonce i před svým manželem a známými, aby pak mohla předstírat, že novorozené dítě je její.

Když policie dorazila na statek Lisy, žena seděla v křesle a v ruce měla holčičku, která celé řádění přežila. Dívku Victorii vrátila tatínkovi, ta dnes o činu veřejně nemluví. Narozeniny totiž slaví v den, kdy byla brutálně zavražděna její matka.

Trpěla stejně jako dětští vojáci

O tři roky později byla Lisa Montgomery shledána vinnou z únosu vedoucímu k smrti a jednomyslně ji odsoudili k hrdelnímu trestu.

Žena se k činu přiznala, její právníci se snažili o zmírnění trestu a obhajovali ji tím, čím si Lisa musela v dětství projít. Ani to jí ale nepomohlo a třeba se svou sestrou se potkala až ve chvíli, kdy seděla na lavici obžalovaných. Ta se za ni postavila, ale ani to nepomohlo.

Podle sociálních pracovníků mohla za zrůdný čin traumata, která si Lisa prožila v dětství. Kromě sexuálního zneužívání jí matka zalepovala pusu izolepou.

Lisa měla podle pracovníků vymytý mozek, nesměla mluvit a mohla být kdykoliv zbita. Přirovnali to k prožitkům dětských vojáků a válečných vězňů.

Vyráběla dárky pro své právníky

Během pobytu ve vězení Montgomery vyráběla dárky pro své právníky a další lidi a zabývala se ručními pracemi. Přestala v době, když jí z obav, že spáchá sebevraždu, odebrali brýle.

O tom, že bude opravdu popravena a že má datum popravy, byla informovaná v říjnu roku 2020. Federální poprava ženy ve Spojených státech se konala naposledy v roce 1953, ale prezident Donald Trump tento trest po sedmnácti letech obnovil. Poprava dotyčné byla několikrát přesunuta, svou vinu na tom měla i pandemie koronaviru.

Lisa Montgomery zemřela 13. ledna 2021 pomocí smrtící injekcí, bylo jí padesát dva let a byla jedinou ženou ve federální cele smrti.

Poslední popravenou se před Lisou stala Bonnie Heydey, která za vraždu a únos šestiletého chlapce zemřela v plynové komoře.

Na státní úrovni se konala poprava ženy naposledy v Georgii 30. září roku 2015. Kelly Gissendaner byla popravena za to, že zavraždila společně se svým milencem svého manžela.

Zdroj: zpravy.aktualne.cz, blesk.cz, podcast Opravdové zločiny

Autor: Barbora TurkováSouvisející články