Markýz de Sade: Zrůda, co bičovala a týrala ženy. K rodině se ale choval úplně jinak

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
markyz de sade
Zdroj: Charles-Amédée-Philippe van Loo, Public domain, via Wikimedia Commons

Jeho příjmení se stalo označením pro ty, kteří mají rádi bolest jiných a kteří ostatním rádi ubližují. Málokdo ví, že pojem sadismus ve skutečnosti pochází z 18. století a u jeho zrodu byl slavný spisovatel markýz de Sade. Ten byl pro mnohé hrdinou, pro jiné zločincem.

Svého času byl jedním z nejprodávanějších spisovatelů. Dodnes jsou jeho díla uznávaná, zároveň je ale kontroverzní osobností, která se podílela na týrání mnoha žen. Dokonce byl během svého života z mnoha trestných činů obviněn.

Řadily se mezi ně sodomie, znásilnění, mučení formou bičování a věznění žen, dokonce pět žen otrávil. I tak se vyhnul trestu smrti, strávil ale více než třicet let ve vězení. Jeho rodina se ho bála a cítila se zostuzena.

Jeho knihy odsoudil i Napoleon

Markýz de Sade byl během revoluce osvobozen, a dokonce stál jako osobnost u mnoha důležitých událostí. Pro mnohé se tak stal hrdinou, ale Napoleon Bonaparte ho nikdy neuznával, nařídil navíc i likvidaci jeho knih. Tvrdil, že jsou jeho díla zkažená.

Kvůli obsahu knih si mnoho lidí myslelo, že je Sade nepříčetný. Nedokázali pochopit, jak někdo může o orgiích a dalších kontroverzních tématech psát s takovým klidem. Přesto se psychická nemoc u spisovatele nepotvrdila.

Byl vyšetřován mnoha zkušenými lékaři, ale žádný z nich nepotvrdil, že by byl Sade nemocný. Nakonec tak byl považován jen za zrůdu, za člověka, co si libuje v bolesti a utrpení ostatních a nemá k tomu zjevné důvody.

Byl prý milujícím manželem a otcem

Z knih markýze sice vyplývá, že byl odporným zločincem, který týral ostatní, a dokonce měl na svědomí smrt několika žen, na druhou stranu se najdou i tací, kteří jeho díla považují za jakési ospravedlnění jeho činů.

Navíc je z knih prý vidět, že byl skvělým otcem a manželem, který by pro rodinu udělal cokoli, a že nebyl tak úplně špatný člověk. V 60. letech minulého století se dokonce stal inspirací pro mnoho básníků a spisovatelů.

Sade je dnes inspirací mnohých, pro některé je hrdinou a úžasným spisovatelem, pro jiné ale jen krutým zločincem. Názory a pohledy na něj se různí. Jisté ale je, že je Sade historickou postavou, která jen tak nezmizí.

Zdroj: wikipedia.org, dvojka.rozhlas.cz, lidovky.cz

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články