Pedofilní vrah Marc Dutroux má na svědomí životy nevinných holčiček. Dalo se tomu přitom zabránit

od Šárka Blahoňovská
4 minuty čtení
marc dutroux
Zdroj: Profimedia

Když před belgickou policií a justicí řeknete jméno Marc Dutroux, zatmí se jim před očima. Obrovské tragédii se dalo navíc zabránit. Příběh pedofila otřásl celou Belgií a narušil i politickou stabilitu země.

Marc Dutroux se narodil 6. listopadu 1956 do učitelské rodiny v bruselské čtvrti Ixelles. Prvních šest let strávil s rodiči v Belgickém Kongu. Když mu bylo deset, zachránil před utonutím chlapce.

Byl vystudovaný elektrikář, otec dokonce pěti dětí, normální chlap. Do něj byste jeho odporné zločiny rozhodně neřekli. Pod maskou normálnosti se ale skrývala lidská zrůda, která toužila manipulovat, ovládat a vraždit.

Ministr spravedlnosti ho pustil

Poprvé byl vyšetřován v roce 1974 pro homosexuální prostituci, ve vězení byl několikrát i za krádeže aut a motorek. Mezi lety 1985 a 1986 unesl a znásilnil pět mladých dívek ve věku od 11 do 19 let, které omámil.

Navíc brutálně napadl a oloupil padesátiletou ženu. Komplicem mu byla jeho druhá manželka Michelle Martin, s níž se seznámil během výkonu trestu za krádeže. V roce 1985 se s ní oženil.

Soud ho poslal do vězení na třináct let, jeho žena dostala pět let za to, že se aktivně podílela na únosu dívek. První osudová chyba belgické justice přišla už o tři roky později.

I přes výtky psychologů se muž dostal ven. Dutroux byl propuštěn za dobré chování a návrh na jeho propuštění podepsal tehdejší belgický ministr spravedlnosti Melchior Wathelet, který se později stal soudcem Evropského parlamentu v Lucembursku.

Dívky zemřely hladem

Pár týdnů nato byl Dutroux přistižen správcem kluziště, jak obtěžuje nezletilé dívky. Policie případu ale nevěnovala žádnou pozornost a muž se opět začal živit prodejem kradených aut. Navíc mu pomáhalo několik členů belgického podsvětí.

V roce 1991 přišel od informátora poznatek, že Dutroux má ve svém domě v Charleoi podivné vězení. Policie ho sice sledovala, ale po několika týdnech sledování ukončila. Informátor byl prý nevěrohodný a spokojili se s vysvětlením Dutrouxe, že tam probíhá rekonstrukce kanalizace.

24. června 1995 bylo vyhlášeno pátrání po dvou osmiletých kamarádkách se jmény Julie Lejeune a Mélissa Russo. Muž je ukryl v podzemní skrýši ve svém domě a v nelidském prostředí je začal zneužít, týrat hladem a žízní a točil s nimi pornografická videa.

Oběti pohřbíval zaživa

Měsíc poté, co unesl dvě kamarádky, se na seznam pohřešovaných přidala další dvě jména – sedmnáctiletá An Marchal a devatenáctiletá Eefje Lambrecks.

Žalář byl už obsazený, Dutroux je proto držel ve své ložnici připoutané řetězy. Společně se svým komplicem Bernardem Weinsteinem je poté zdrogoval a pohřbil zaživa.

Vyšetřování zmizení dívek se odehrávalo dost náhodně, a to i přesto, že policii dorazil dopis od Dutrouxovy matky, která svého syna z únosu podezírala.

Nikdo na to nebral zřetel. A to ani ve chvíli, kdy byl muž zatčen za krádež kamiónu a policisté v jeho domě dělali prohlídku a slyšeli dívčí hlásky.

Mužům zákona řekl, že jsou to děti z ulice. V roce 1996 byl z vazby propuštěn a zjistil, že osmileté holčičky zemřely ve vězení hlady, protože je jeho partnerka odmítla krmit. S komplicem je odvezl a zakopal v lese.

Konečně začal případ někdo vyšetřovat

Po dvou měsících, co byl Dutroux puštěn z vazby, unesl dvanáctiletou Sabine Dardenne, která se ztratila cestou do školy. Ani zde neučinila policie žádné překvapivé kroky, a šílený pedofil se tedy nemusel bát dopadení. Konečně se ale nad tímto vrahem začala stahovat mračna. Když zmizela z koupaliště čtrnáctiletá Laëtitia Delhez, policie začala vyslýchat okolí.

Jedna jeptiška si vzpomněla, že viděla u dívky dva muže s dodávkou. Tu samou viděl i jeden chlapec. Policisté pak zjistili, že auto je registrováno na trestaného zločince a pedofila Marca Dutrouxe.

O tři dny později byli on, jeho žena a komplic Michel Lelièvre zatčeni. Poté Dutroux přivedl vyšetřovatele do svého domu, kde byla nalezena psychicky i fyzicky vyčerpaná Sabine.

Na pozemku našla policie hrob Julie, Mélissy a Bernarda Weinsteina, který byl před smrtí umučen, byly mu rozkopány genitálie a do hrobu byl dán zaživa pod silnou dávkou hypnotik.

Mediální šílenství

Do dalšího průběhu vyšetřování se zapojila média, která nenechala nit suchou nejen na policii, ale také na každém, kdo se s pedofilem potkal.

Vyšetřování bylo plné omylů, zmatků, které neměly s trestním právem nic společného. Vytvářely se konspirační teorie a média tvrdila, že Dutroux cestoval po Evropě, takže An a Eefja, která se doposud nenašly, byly prodány do zahraničí k prostituci.

Rodiče Mélissy a Julie odmítli mít na pohřbech belgického krále Alberta II., kterého obvinili z nečinnosti při vyšetřování. Zatčen byl i Georges Zico, který Dutrouxe několikrát vyšetřoval.

Vyšetřovatel byl obviněn z napomáhání ke zločinu a z toho, že o sexuálních zločinech věděl, ale nevyšetřoval je. Později byl Zico obvinění zbaven, protože se nenašel jediný důkaz, že by to tak bylo. S pocitem křivdy zemřel o rok později.

Mezinárodní zločinecký gang

Teprve 3. září 1996 byly pod betonovou podlahou nalezeny ostatky An a Eefje. Jedna z dívek měla omotanou hlavu plastovým pytlem a v jejích ústech byl nalezen rohypnol. Pitva pak prokázala, že dívka byla pohřbena zaživa.

Vyšetřování bylo dlouhé, náročné a velmi sledované veřejností a médii. Ta obviňovala mimo jiné belgickou vládu z nečinnosti. Proces trval 16 týdnů a vyslechnuto bylo 569 osob. Belgické daňové poplatníky stál nakonec případ Marca Dutrouxe téměř 140 milionů korun.

22. června 2004 byl vynesen rozsudek. Dutroux byl odsouzen za trojnásobnou vraždu k doživotnímu trestu. Jeho manželka dostala 30 let, soud jí prokázal, že dvě dívky nechala umřít hlady, dva jeho komplicové odešli od soudu s tresty 25 let a 5 let za mřížemi.

Na svobodu se nikdy nedostane

Po pouhých šestnácti letech byla Michelle Martin propuštěna na podmínku a v Belgii se strhla obrovská vlna laviny nevole. To ale není nic proti tomu, co se odehrálo v roce 2019.

To advokáti Dutrouxe požádali o přezkoumání případu. Hned pět odborníků se ale vyjádřilo, že muž je stále pro společnost velmi nebezpečný. Vidina jeho propuštění vyvolala obrovskou vlnu protestů, a je tak velmi nepravděpodobné, že by v budoucnu někdo riskoval jeho propuštění.

Dutroux se tak zřejmě na svobodu už nikdy nedostane. Psychologové ho totiž označili za asociálního člověka se sadistickými sklony bez jakýchkoliv zábran. Řídil se jen perverzní touhou manipulovat s lidmi.

Zdroj: zoommagazin.iprima.cz, kriminalistika.eu, mall.tv

Autor: Barbora TurkováSouvisející články