Poslední oběšená Angličanka byla prostitutka, ale také oběť domácího násilí. S muži se vypořádala po svém

od Šárka Blahoňovská
4 minuty čtení
ruth ellis
Zdroj: Profimedia

Ruth Ellis se do paměti všech zapsala jako poslední žena, která byla ve Spojeném království popravena. Dívka, která chtěla v životě něčeho dosáhnout, opustila školu a vydala se na cestu, která byla ale pořádně trnitá.

Ruth se narodila 9. října 1926 jako páté dítě belgické imigrantky a muzikanta z Anglie. Vyrůstala s příjmením Neilson, které jakožto pseudonym přijal její otec.

Ve čtrnácti odešla ze školy a s rodinou se pak přestěhovala z Walesu do Londýna, kde zůstala celý život. Poté, co se přestěhovala do Londýna, začala si užívat s muži.

Z jedné náruče do druhé

Ruth byla nádherná blondýnka s širokým úsměvem a ladnými křivkami a muži ji milovali. Poprvé otěhotněla s kanadským vojákem, který ale už byl ženatý a porodila mu syna, kterého pojmenovala Clare Andy.

Otec nejprve na syna posílal peníze, ale pak kontakt s Ruth přerušil a chlapeček šel bydlet k babičce. Dívka byla zoufalá, a tak začala pracovat jako modelka, která neměla problém se svléknout.

Začala pracovat v nočním klubu Court Club v Mayfair. Majitel šikanoval dívky tak dlouho, dokud s ním nešly do postele. To se nevyhnulo ani Ruth.

ruth ellis

Zdroj: Profimedia

Zanedlouho už začala pracovat jako regulérní prostitutka. Tehdy otěhotněla podruhé, podle Daily Mail byl otcem někdo z návštěvníků klubu. Nicméně dítě si nenechala a ve třetím měsíci šla na potrat.

Domácímu násilí se nevyhnula

Jejím dalším mužem se stal rozvedený jednačtyřicetiletý zubař George Ellis, který byl častým návštěvníkem klubu. Také to byl opilec a agresor, který Ruth, kterou si i vzal, často bil. Myslel si, že má milence, ale Ruth od něj utíkala a zase se k němu vracela. I přesto mu v roce 1951 porodila dceru Georginu, kterou ale manžel odmítl přijmout za svou a s manželstvím byl amen.

Ruth se odstěhovala k rodičům a opět se začala věnovat prostituci. V roce 1953 se stala manažerkou nočního klubu Little Club a začala se stýkat hned se dvěma muži, což mělo ale tragický konec.

Prvním byl profesionální závodní jezdec David Blakely a miláček londýnské smetánky. Blakely byl gentleman, měl dobré vzdělání a během několika týdnů se nastěhoval do jejího bytu. A to i přesto, že byl v té době zasnoubený s jinou ženou. Ruth opět otěhotněla, ale znova šla na potrat, protože se na společné dítě necítila.

Začala se tedy scházet s bývalým pilotem RAF Desmondem Cussenem. S Blakelym vztah nepřerušila, ale jejich vztah šel od desíti k pěti. I přesto se rozhodli, že se vezmou.

Ruth opět otěhotněla, ale Blakely ji při hádce udeřil do břicha a ona potratila. Domácí násilí probíhalo neustále. Prý spal také s její nejlepší kamarádkou, což jí prý s naprostým klidem oznámil.

Policii zavolali hned po vraždě

Všechno se vyhrotilo na Velikonoční neděli dne 10. dubna 1955, kdy si Blakely užíval v baru Magdala. Okolo půl desáté za ním jeho žena přijela, ale on ani jeho kamarád ji nepozdravili a ignorovali.

Ruth vytáhla revolver a vystřelila. První kulka minula cíl, Blakely začal utíkat, ale druhá kulka už byla přesnější. Ruth se zastavila nad jeho tělem a ještě třikrát vystřelila. Pak se otočila nad vyděšeným kamarádem a řekla mu: „Zavoláš policii, Clive?“ Když policie dorazila, měla říct: „Zatkněte mě, prosím.“

Několikrát ji zkoumali psychiatři, ale zjistili, že je naprosto v pořádku. Proces, který se konal 20. června 1955 byl krátký, trval jen dvacet minut.

Žalobce se jí zeptal, čeho chtěla docílit tím, že střílela. Odpověděla, že ho chtěla zabít. Ruth byla shledána vinnou a automaticky dostala trest smrti oběšením.

Petici za zrušení trestu smrti odmítla

Její případ vyvolal rozruch i ve společnosti a až 50 tisíc lidí žádalo v petici, aby byla ušetřena. Ona sama ale řekla, že odpuštění trestu smrti nechce. Její rodina se domnívala, že když prozradí, co činu předcházelo, že bude ušetřena.

Ruth nakonec přiznala, že celý víkend pila s Desmondem Cussenem, který jí obstaral revolver a učil ji střílet. To ale soud neobměkčilo, protože bylo jasné, že šlo o plánovaný čin.

Nikoho ale nezajímalo, že šlo o matku dvou dětí, která za sebou měla několik potratů a která čelila domácímu násilí. Dne 12. července 1955 bylo na dvoře hollywayské věznice oznámeno, že druhý den v devět ráno bude Ruth oběšena. Ještě v noci se před věznicí shromáždily stovky lidí, které musela hlídat policie.

„Vždycky ho budu milovat“

Druhý den byla opravdu oběšena a stala se poslední oběšenou ženou ve Velké Británii. Při popravě se prý měla na popravčího usmívat. O deset let později byl trest smrti ve Velké Británii zrušen.

Ve věznici ji dvakrát navštívili rodiče a Ruth napsala dopis rodičům Davida. Tvrdila, že jejich syna vždycky milovala a s tímto pocitem i zemře. Pohřbena byla dle tradice v neoznačeném hrobě v areálu věznice.

Osud její rodiny byl ale tragický. Matka Berta byla nalezena v bezvědomí ve svém bytě, pustila si plyn. V roce 1970 bylo tělo Ruth společně s dalšími popravenými ženami exhumováno.

Náhrobek na místě jejího posledního odpočinku ale moc dlouho nevydržel. Syn Andy ho v roce 1982 zničil, krátce nato spáchal sebevraždu.

Dcera Georgina, které byly v té době jen tři roky, byla vychována v náhradní rodině, ale dožila se jen padesáti let. Prohrála boj s rakovinou.

Zdroj: Daily Mail, Murderpedia

Autor: Barbora Turková



Související články