Šílenou černou vdovu poháněly peníze z pojistného. Na kontě má desítky obětí včetně vlastních dětí

od Šárka Blahoňovská
3 minuty čtení
belle gunness
Zdroj: Profimedia

Někteří lidé dovedou jít přes mrtvoly. A to nejen obrazně řečeno, ale doslova. Jednou takovou byla i Belle Gunness. Ta kvůli své zálibě v penězích a nenasytnosti zabila více než čtyřicet lidí, klidně i vlastní děti či své manžely.

Belle Gunness se narodila v norském městečku Selbu 11. listopadu 1859 a nesla jméno Brynhild Paulsdatter Størset. Kdyby se v roce 1883 nepřestěhovala do USA, možná by žila naprosto normální a obyčejný život.

Svou vraždící posedlost totiž rozjela až ve Státech. Na začátku to vypadalo, že statná severská žena, která měřila 180 centimetrů a vážila 90 kilogramů, měla velkou smůlu.

Manžela i děti potkala smrt

Domy, které koupila, shořely a blízcí umírali. Začalo to krátce po svatbě s prvním manželem Madsem Sorensonem, se kterým měla čtyři vlastní děti a jedno si osvojili.

Nejprve jim shořel krámek s oblečením, za který jim vyplatili peníze. Dvě nejstarší děti zemřely na kolitidu. Soudní lékař si nevšiml faktu – nebo na něj zapomněl, že kolitida a otrava strychninem mají podobné symptomy. Za děti dostala žena nemalé peníze.

Bellu vyplácení peněz pohánělo dál. 30. července 1890 zemřel její manžel na krvácení do mozku. Zajímavé bylo, že to bylo v den, kdy o půlnoci měla vypršet jedna životní pojistka a současně předchozí půlnoc měla začít působit druhá pojistka.

Náhoda? První lékař určil příčinu smrti jako otravu strychninem, lékař najatý Bellou ale označil za smrt srdeční selhání.

Lékař náhodě nevěřil

Žena shrábla peníze a odstěhovala se na farmu do Indiany. Ta část domu, kterou nepotřebovala, „záhadně“ shořela. A Bella dostala další peníze.

V roce 1902 si vzala místního řezníka a vdovce Petera Gunnesse, který měl dvě dcery. Jedna ale zemřela. Peter ale neuvěřil, že by mělo jít o náhodu, a druhou dceru poslal k příbuzným, čímž jí zachránil život.

Sobě ale už ne, i když i on plánoval od své praštěné ženy zmizet. Už to ale nestihl, protože na konci roku 1902 mu spadl na hlavu mlýnek na maso, což tvrdila vícenásobná vdova.

Stalo se to jen osm měsíců po svatbě, ale soudnímu lékaři se to nezdálo. Nařídil vyšetřování, které ale nic nepřineslo, navíc Bella byla jako truchlící žena velmi přesvědčivá. Nikoho nepřekvapilo, že po smrti manžela si přišla opět na hezkou sumu peněz.

Záhadná vražda?

Jenže nových manželů se Belle nedostávalo, a tak vymyslela nový plán. Pomocí inzerátů si začala na farmu hledat „nápadníky“, kteří si měli vždycky koupit část farmy. Když to tak udělali, Bella jim dala do jídla jed, nebo jim opět spadl na hlavu mlýnek na maso.

To pokračovalo až do roku 1908, kdy celá farma shořela. V popelu byla nalezena těla všech Belliných dětí a ve sklepě se našlo ženské tělo bez hlavy.

Lidé si mysleli, že jde o Bellu, a začali vdovu a vzornou matku oplakávat, protože si mysleli, že byla zavražděna. To se ale nezdálo Asle Helgelien, která hledala svého bratra. Věděla, že si pár dní před tragédií psal právě s Bellou.

Muž vinu popíral

Vyšetřování našlo tělo bratra Asle ve výběhu na prasata, kde se našly i ostatky dalších jedenácti lidí. Noviny zcela otočily a Bellu označily za šílenou vražedkyni. Vyšetřování odhalilo, že žena měla na kontě více než čtyřicet vražd, včetně vlastních dětí. Z případu se stala senzace a na farmu se sjížděly desítky lidí z širokého okolí.

Případ byl přidělen Rayovi Lampherovi, který byl Bellin ctitel, který zakopával mrtvá těla. Nicméně u soudu se nic neprokázalo a v listopadu roku 1908 byl odsouzen za žhářství, ale i tak dostal 21 let za mřížemi. Zemřel ve vězení a těsně před smrtí se přiznal, že viděl, jak Bella zabila právě bratra Asle.

Možná unikla trestu

Když muž viděl, co se stalo, chtěl po Belle peníze. Společně odjeli do Chicaga, odkud měli přivést bývalou hospodyni. A právě ta měla být tou ženou ve sklepě. Následně po Rayovi paní domu chtěla, aby celou farmu zapálil.

Unikla tedy Bella spravedlnosti? V roce 2008 se dělaly testy DNA, ale výsledky byly poničené, a dodnes tak nelze říct, zda mrtvou ženou byla Bella, nebo hospodyně.

Je tedy možné, že Bella Gunness nebyla nikdy potrestána za své činy. Nicméně v roce 1931 zemřela v Los Angeles žena, která čekala na soudní proces za otravu muže.

Belle byla prý velmi podobná, navíc s sebou měla fotografie dětí, které měly být velmi podobné těm, které na farmě zemřely. Nicméně jak to s šílenou černou vdovou skončilo doopravdy, se zřejmě už nikdy nedozvíme.

Zdroj: Murderpedia.org

Autor: Barbora TurkováSouvisející články