Šílený kněz má na svědomí životy své rodiny. Při rozsudku se usmíval a nechápal doživotní trest

od Šárka Blahoňovská
3 minuty čtení
andras pandy
Zdroj: Profimedia

Je jasné, že evangelický kněz András Pándy byl šílenec. Na svědomí měl vraždy dvou manželek a čtyř dětí. Když ho belgický soud poslal do vězení na doživotí, knězi se to nelíbilo. Navíc se u procesu celou dobu usmíval a svých činů vůbec nelitoval.

András Pandy se narodil 1. června 1927 v Podkarpatské Rusi kousek od hranic s Maďarskem. Jeho rodiče byli Maďaři a on se s nimi během dospívání do Maďarska přestěhoval.

Rozhodl se pro církevní kariéru a stal se protestanským pastorem. Jeho první ženou byla Ilona Söresová. V roce 1956 se odstěhovali do Belgie, kde se manželům narodila dcera Ágnes a synové Daniel a Zoltán.

Nevlastní dcera s ním otěhotněla

Do té doby vypadalo všechno normálně, ale krátce po narození syna Zoltána v roce 1966 obvinil András svou ženu z nevěry. Ta vzala syny, s manželem se rozvedla a odstěhovala se. Ágnes zůstala s otcem. V tu dobu jí bylo jedenáct let a otec ji pravidelně znásilňoval a udělal si z ní sexuální hračku, dívka se dostala pod jeho nadvládu.

Na konci 70. let začal Pándy opět navštěvovat Maďarsko, kde se také seznámil s druhou ženou Edit Fintor. Ta už měla tři dcery – patnáctiletou Tímeu, osmiletou Tünde a sedmiletou Andreu.

Spolu měli ještě dvě děti – syna Andráse mladšího a dceru Reku. Krátce po svatbě začal kněz znásilňovat i nevlastní Tímeu, ale ta v roce 1984 zjistila, že je s otčímem v jiném stavu. Dívka se to snažila říct ostatním členům rodiny, ale ti ji nevěřili. Pándy nakonec řekl, že masturbuje do ručníků a dívka zřejmě některý z nich těsně poté použila.

Jeho příbuzní záhadně odjíždějí

Všichni šílené historce uvěří. Pándy koupí luxusní dům pro Ágnes a Tímeu. Kvůli svému těhotenství je Tímea pro otčíma trnem v oku. Problém vyřeší Ágnes, když se ji snaží ubít železnou tyčí.

Dívka přežije, ale když v nemocnici vysvětluje, že otcem dítěte je otčím, rodina ji označí za blázna. Pándy předvede herecký výkon a policie případ odloží. Dívka porodí zdravého chlapečka, odstěhuje se s ním do Kanady a následně se vrací do rodného Maďarska.

Pro její matku je ale důvěra v manžela nahlodána a často se hádají. Krátce nato zmizí Edit i dcera Andrea. Pándy sám nahlásí zmizení a řekne, že si myslí, že obě utekly do Německa za jiným mužem.

Ohání se telegramem, ale to, že je falešný, si na policii nikdo nevšimne. V roce 1988 zmizí bývalá manželka a dva jejich synové, tentokrát Pándy řekne, že odjeli do Francie.

Poté sice tvrdí, že se odstěhovali do Jižní Ameriky, ale rozdílné výpovědi nikdo neřeší. V roce 1990 posílá děti na prázdniny, doma zůstává jen tehdy devatenáctiletá Tünde. Když se děti vrací, dívka je pryč. Pándy řekne, že zlobila, a tak ji poslal do jiné rodiny.

Nikomu to nepřišlo divné

Už o dva roky dříve poslal kněz Andries den Broer královně dopis, že si myslí, že v domě jeho „kolegy“ se děje něco zvláštního, odpovědi se ale nikdy nedočká.

V roce 1992 se otci vzepře do té doby poslušná Ágnes a na policii oznámí, že ji otec odmalička zneužíval. Pándy opět předvede herecký výkon a dceru obviní, že je členkou sekty.

Vše je opět smeteno pod podlahu, ale o muže se začíná zajímat více maďarská policie. Do Maďarska totiž často jezdil a do své chatky u Dunaje si zval ženy.

Dvěma sestrám slíbil sňatek a vzal si je s sebou do Bruselu. Zde je ale zamkl v domě a nutil je, aby mu sloužily. Sestry ale zjistí, že svatbu slíbil jim oběma, a donutí ho, aby je pustil zpět domů. Ženy měly velké štěstí, že šílence přežily.

V roce 1996 je v Belgii obviněn pedofilní sériový vrah Marc Dutroux. Během vyšetřování se zjistí, že policie udělala spoustu chyb i v případě Pándyho, na kterého je podáno obvinění.

Muž se totiž oháněl často padělanými telegramy a o rok později byl kněz zatčen. Vinu popíral, ale Ágnes ho obvinila z pohlavního zneužívání. Také se doznala k tomu, že mu pomáhala s některými vraždami.

Třeba u matky Ilony, sourozenců Daniela, Zoltána a Andrey. Jedinou vraždu, kterou Pándy spáchal sám, byla vražda Tünde.

Při procesu se usmíval

Některé své oběti zastřelil, jiné ubil kladivem. Ostatky společně s Ágnes rozřezali a vhodili do kyseliny, která je rozpustila. I proto se těla nikdy nenašla. V suterénu domu byly nalezeny lidské kosti a analýza DNA zjistila, že nejde o jeho příbuzné. Šlo o sedm žen a jednoho muže, nikdy se ale nepodařilo zjistit jejich identitu.

Proces s Pándym, který dostal přezdívku „ďábelský pastor“, byl velmi sledovaný a uskutečnil se 6. března 2002. Muž svou vinu nikdy nepřiznal a tvrdil, že šlo o hon na čarodějnice.

Během procesu, kdy mu nakonec byl vyměřen trest doživotí bez možnosti podmínečného propuštění, se usmíval. Pastor byl uznán vinným, a to i ze znásilňování všech pěti dcer, což byl jediný čin, který byl ochoten přiznat. Soudní psychiatři ho označili za asociálního paranoika izolovaného od světa, který ale odpovídá za své činy.

Oběť, nebo vrah?

Odsouzena byla i Ágnes, o které mnozí tvrdili, že i ona je obětí. Jedná se ale o vražedkyni, která kromě jiného zastřelila z bezprostřední blízkosti svou matku a bratra.

Za účast na pěti vraždách a jednoho pokusu o vraždu dostala 21 let. András Pándy zemřel z přirozených příčin 23. prosince 2013 v nemocnici v Bruggách. To, kolik obětí má opravdu na svědomí, se zřejmě nikdy nedozvíme.

Zdroje: archiv.hn.cz, idnes.cz, blesk.cz, encyklopedievrahu.cz

Autor: Barbora TurkováSouvisející články