Vikingské mučení krvavý orel. Oběť byla rozpárána zaživa, ale to nebylo to nejhorší

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
viking
Zdroj: Fotokvadrat/Shutterstock

Může se jednat jen o pouhý mýtus, který se traduje do dnešních dnů, ale i tak se může jednat o skutečný způsob mučení. Údajně ho měli praktikovat především Vikingové a oběť trpěla neskutečně dlouho. Píše o tom web All That’s Interesting.

Řeč je o rituálu krvavý orel. Tato rituální forma byla poprvé popsána ve skandinávské poezii. Dodnes však historici stále řeší, zda má příběh z vikingské ságy Orkneyinga a příběhů o Ragnarových synech reálný základ, či nikoliv.

Pokud se to ale skutečně dělo, jedná se o jednu z nejbrutálnějších a nejbolestivějších praktik v celé historii lidstva. Vikingové mučili své nepřátele ve jménu boha Ódina, a to ve chvílích, kdy získali jejich území.

Vše dělali ve jménu boha

Věřili totiž, že vykonáním praktiky krvavého orla vzdávají hold Ódinovi, svému bohu i synovi obra Bora a obryně Bestly, bohu války a smrti. Při této surové popravě oběti svázali ruce i nohy, aby se zamezilo jejím prudkým pohybům. Při tom klečela na zemi zády ke katovi.

Kat poté nebožáka bodl ostrým předmětem do spodní části zad a jel pohybem nahoru k hrudnímu koši. Každé žebro přitom bylo pečlivě odseknuto sekerou, takže žebra vyčnívala ze zad ven. Tak se vytvořila pomyslná křídla. V těchto případech se z těla vyvalily i zkrvavené plíce.

Následně se na trpícího ubožáka všichni v okolí mohli dívat. Aby toho ale nebylo málo, náčelník Vikingů posléze do rozřezaných zad oběti vmasíroval sůl. Jednalo se totiž z jejich pohledu o výsadu královských rodin a vysoce postavených lidí.

Jednalo se o běžnou praktiku

Takovou smrt se dokonce podařilo zaznamenat. Obětí byl náčelník Halfdan Haaleg, který měl přezdívku dlouhonohý. Ten pykal za to, že nechal uhořet v mocenském boji Rognvalda Eysteinssona a jeho šedesát dalších stoupenců, což jeho syn Einarr Rognvaldarson nenechal bez odezvy.

Historici dodnes nad tímto textem spekulují. Není totiž jisté, zda krvavou popravu vykonal Einarr sám, nebo mu někdo vypomohl. Každopádně ve všech textech je vždy tento způsob popravy popsán stejně.

Pokud se podíváme do historie o něco podrobněji, zjistíme, že praktiku krvavého orla doslova na vlastní kůži zažili i jiné historické postavy. Mimo jiné například král Ælle z Northumbrie, irský král Máel Gualae či biskup Alphege z Canterbury.

Zdroj: All That’s Interesting

Autor: Ivan GlaserSouvisející články