Plastika nosu je starší, než byste čekali, a měla ušlechtilý cíl. Nový nos vám udělali z inkriminované části těla

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Plastika Nosu
Zdroj: Profimedia

Plastika nosu. Většinou se lidi domnívají, že se jedná o moderní módní výstřelek amerických hvězd. Opak je ale pravdou, první plastická operace nosu, nebo něco jí velmi podobného, byla provedena již v šestém století před naším letopočtem. Tehdy byla určena především pro osoby postižené vrozenou deformací či pro lidi zraněné v boji.

Ačkoliv to zní opravdu neuvěřitelně, první plastiku nosu provedl indický lékař Sušruta. Jeho metoda se velmi osvědčila a měla rysy opravdu moderní plastické chirurgie. V Indii se používala ještě dalších dva tisíce let. Zákrok spočívá v tom, že se vytvoří kožní štěp, který zakrývá poškozený nos.

Nový nos ze zadnice

Zajímavé je, že indičtí lékaři používali nejčastěji kůži ze zadní časti těla, respektive z hýždí. Kůži často „našlehávali“ bičem, čímž se měla ještě ztenčit. Potom byla větší šance, že se štěp ujme. Po jeho aplikaci byly pacientům vloženy do nosu trubičky, díky kterým mohl člověk lépe dýchat a také držely správný tvar nosu. Pak byly použity prostředky, které měly zrychlit regeneraci, například sezamový olej.

Tato praxe se pak dostala i do Evropy. Lidé, kteří si v této době nechali udělat plastiku, byli velmi odvážní. Tento proces byl velmi bolestivý a také časově náročný. A důvod, proč to lidé podstupovali? Většinou se jednalo o pacienty s těžkými zraněními z války či s vrozeným znetvořeným obličejem.

Znetvořený nos nevěstil nic dobrého

V 16. století se pak přidal další důvod — sociální stigma. V té době se, především v Evropě, šířil neuvěřitelnou rychlostí syfilis. Tato nemoc způsobovala vypadávání vlasů a rozklad měkkých tkání, včetně těch nosních. Lidé se zapadlým nosem tak byli často odsuzováni jako nemocní, či dokonce jako ti, kteří přenášejí infekci dál.

Nos byl odjakživa považován za zásadní rys obličeje, proto není divu, že lidé byli často trestáni právě skrze jejich nos. Znetvoření nosu byl obvyklý středověký trest. Dostávaly jej především ženy, které byly nařčeny z neposlušnosti či z přílišné promiskuity.

Ale ani muži nezůstali tohoto trestu ušetřeni. Jednalo se většinou o zloděje či zrádce. Takového pachatele pak šlo poznat na první pohled. Není proto divu, že lidé, kteří měli nějakou deformitu vrozenou či kteří byli zraněni v boji, toužili po plastice nosu. Cílem bylo, aby je jejich okolí přestalo považovat za kriminálníky.

Moderní estetická medicína

Termín rhinoplastika či plastická operace nosu pochází až z 19. století. Stejně jako první pacienti, kteří chtěli operací pouze vylepšit svůj vzhled. Jednalo se tak o zákrok vyloženě kosmetický. Největší obliba těchto plastických operací byla ve 30. letech 20. století.

Kvůli ceně byl zájem o zákrok především u hollywoodské smetánky. Později však ceny klesly a o plastiku nosu projevili zájem i „obyčejní“ lidé. Do roku 2000 se tak ve Spojených státech amerických provádělo až 400 000 rhinoplastik ročně. Tento trend ale pomalu mizí. Podle serveru Merketwatch si tento zákrok nechá udělat zhruba 225 000 Američanů ročně.

Zdroj: ranker.com

Autor: Markéta Mladá



Související články