Chcete se setkat s mimozemšťany? V bdělém spánku je to prý možné

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Mimozemstan
Zdroj: Shutterstock

Příběhy o UFO a mimozemšťanech známe snad všichni. Někteří na ně věříme, jiní máme za to, že neexistují. Celá řada lidí se již vědcům snažila říci, že se s mimozemšťany skutečně potkali. Nikdy to ale nebylo prokázáno. Poslední výzkumy vědců ale ukázaly, že na celou situaci může mít vliv takzvané lucidní snění.

Lucidní snění tak někdy nazýváme také jako bdělý spánek. Jde o stav, kdy člověk spí, ale uvědomí si to a dokáže vědomě ovládat své sny. Lidé s takovýmto sněním pak zažijí celý sen, jako kdyby byli v reálném životě.

Zjednodušeně řečeno, jde o takzvané probuzení ve snu a vědci se jím zabývají už dlouhá staletí. Podle webu science.howstuffworks.com se s ním poprvé setkal už Aristoteles, překvapilo by vás ale, kolik lidí ho má dnes.

Setkala se s ním více než polovina z nás

Podle statistik je lucidní snění mnohem častější, než by si člověk mohl myslet. Více než 55 % dospělých se s ním totiž setkalo alespoň jednou ve svém životě. Mnohdy si to ale neuvědomíme a to, co se stalo, považujeme za realitu.

Podle analýzy Sleep Foundation z roku 2020 zhruba 23 % dospělých jedinců zažije lucidní snění zhruba jednou do měsíce. Pro tyto jedince jsou sny skutečností. Nerozeznají spánek od reality.

„Pokud u takových lidí dojde ve snu k únosu mimozemšťany, považují to za skutečnost. Ráno mají opravdu pocit, že se s nimi setkali,“ píší podle webu Daily Mail mnohé vědecké články.

U některých byli neviditelní, jiní s nimi hovořili

V rámci studií o UFO prováděli vědci několik testů na lidech s lucidním sněním. Překvapilo je, jak moc se některé výpovědi lišily, například 4 % lidí vypověděli, že mimozemšťané byli neviditelní, i přesto si jsou ale jisti, že se s nimi viděli.

Podle 19 % vypadali mimozemšťané jako normální lidé. Jen 22 % osob v lucidním snění s nimi ale navázalo nějaký kontakt. Podle vědců byli účastníci pokusů instruováni k tomu, aby s mimozemšťany uskutečnili spojení. Povedlo se to ale jen některým.

Studie sice popisuje, proč mnozí lidé mají za to, že se skutečně s mimozemšťany setkali, nicméně stále nepotvrzuje ani nevyvrací skutečnost, zda UFO a další mimozemské objekty skutečně existují.

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články