Divné sny a jejich smysl: Nová studie přišla s kontroverzním tvrzením

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
sen nocni mura
Zdroj: Valery Sidelnykov/Shutterstock.com

V jednom zahraničním časopise se podle informací webu Anomalien.com objevila nová studie, která se zaměřuje na lidské sny, snění a jejich význam. Především se zaměřila na ty sny, které jsou na první pohled divné. A její výsledek mnohé zaskočil.

„Je doslova neuvěřitelné množství teorií, proč sníme,“ řekl Erik Hoel, výzkumný asistent neurovědy na Tufts University, který na této studii pracoval. Podle jeho slov je zcela běžné a normální, že lidské sny jsou během našeho spánku divné. Důvody jsou zajímavé.

„Chtěl jsem však veřejnost upozornit na teorii snů, která bere lidské snění velice vážně, protože podle ní sny vznikají právě proto, abychom snili,“ řekl asistent neurovědy pro web Anomalien.com. Následně se rozpovídal o problematice o něco více.

Je to jako umělá inteligence

Podle jeho přirovnání je to stejné jako u umělé inteligence, která má určitá data, se kterými pracuje. Hoel prozradil, že jde o efekt zrcadlení, kdy jak umělá inteligence, tak náš mozek přenášejí informaci v momentě, kdy s ní přijdou do kontaktu a zapamatují si ji.

Přirovnal to k umělé inteligenci. Pokud máme auto s umělou inteligencí, nejprve musí sama projít specializovaným výcvikem, aby poznala své okolí a mohla případným překážkám čelit. K tomu je ale musí dobře znát a umět si je „vybavit“.

A podle jeho slov je to stejné u člověka a jeho mozku. Zmínil se o hluboké neuronové síti, která je v našem mozku. Ta dle jeho teorie pracuje s jakoukoliv informací, kterou oči zachytí, a následně je filtruje. Pokud ji vyhodnotí jako negativní, může se nám přenést do snů.

Zcela jednoduše řečeno, mozek při spánku má i „výpadek“, aby člověk, který spí, mohl lépe pochopit realitu kolem sebe. „Jsou to divné sny a tato podivnost je zcela odlišná od klasického probuzení, které má svou biologickou funkci,“ napsal Hoel.

Můžete se naučit žít v realitě a ve snu

Hoel následně řekl, že mozek lze v tomto případě cvičit tak, že postupem času si člověk uvědomí, kdy žije v realitě a kdy skutečně sní. Důležité je, aby člověk v reálném životě neustále dělal jednoduché věci pořád dokola, mozek se je tak naučí a následně je promítne do snů.

Podle některých odborníků je život nudný a sny jsou jakousi zábavnou složkou, která ho má zpříjemnit. Zároveň se díky nim člověk nemůže zcela přizpůsobit světu kolem sebe. Přesné důvody stále ale nikdo neví a další mnohé teorie toto tvrzení potvrzují, jiné zase vyvrací. Někteří však věří tomu, že nás sny mají varovat a chránit.

Autor: Ivan Glaser



Související články