Nadpřirozená úmrtí ptáků děsí i odborníky. Dějí se za záhadných okolností

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
ptaci slepy slepota
Zdroj: Evtushkova Olga/Shutterstock.com

Ve Washingtonu a jeho okolí bylo za posledních několik týdnů objeveno mnoho případů záhadných úmrtí ptáků, kteří podle informací webu The Washington Post před svou smrtí z ničeho nic oslepnou. Jedná se i o mladé ptáky a odborníci sami netuší, čím to je.

Liga na ochranu zvířat z Arlingtonu ve Virginii poblíž Washingtonu zveřejnila zprávu, ve které informuje o rapidně zvýšeném nárůstu telefonních hovorů, které musí přijmout. A v poslední době mají jednu společnou věc: oznamovatel mluví o slepých ptácích, kteří umírají. Nejčastěji se jedná o havrany a sojky chocholaté.

Ptáci před smrtí oslepnou

„Oční problémy byly hlášeny u mladých ptáků, kteří byli jinak zdraví. Slepota měla za následek to, že ptáci přistávali a zůstávali na zemi,“ uvedla Liga na ochranu zvířat. Nicméně podle Animal Control je podobná příčina smrti i u jiných ptáků než u dvou zmíněných druhů.

Podle ministerstva, které se zabývá divokou zvěří (Virginia Department of Wildlife Resources), úplně prvotní informace pocházela z Arlingtonu, ale následně volali i lidé z Marylandu a města Winchester v údolí Shenandoah.

„Vzhledem k velkému počtu zpráv a klinických příznaků nemoci mnoho věcí nasvědčuje tomu, že v této oblasti, kterou pravidelně pozorujeme, je něco neobvyklého. Takže možná máme co do činění s novou záhadou,“ řekla Megan Kirchgessner z ministerstva.

„Měl někdo na svém dvoře náhlý nárůst mrtvých ptáků? Před týdnem jsme našli jednoho, který umíral na naší zahradě. Sousedé také za poslední týden hlásili mrtvé ptáky,“ vypověděl někdo na stránce Nextdoor.

Lidé spekulují, odborníci si neví rady

Pod příspěvkem se během chvilky objevilo hned několik komentářů. „Právě jsem našel zuboženého ptáka na dvoře… Stále je naživu, ale nedaří se mu moc dobře. Hlavu má extrémně oteklou a oči jsou vypoulené. Možná se jedná o mladého ptáčka,“ napsal jeden z uživatelů.

Další uživatelka napsala, že umřela na její zahradě sojka. „Můj manžel se ji pokusil vyzvednout v rukavicích, když najednou zemřela. Mysleli jsme si, že byla otrávena, protože neměla žádné zranění a vypadala omámeně a ztuhle,“ napsala.

Kirchgessner ještě jednou zdůraznila, že se nic podobného v oblastech, kde je vyšší počet úmrtí ptáků, nikdy nestalo. Situaci musí co nejvíce prozkoumat. Zatím ale tento úkaz nahrává i lidem, kteří tvrdí, že se jedná o nadpřirozený jev, možná i nějaký druh trestu.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články