Našla se lebka dračího muže. Objev vědců má nepředstavitelný význam

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
lebka homo clovek
Zdroj: Raland/Shutterstock

Podle informací zahraničního webu Anomalien.com se podařil čínským vědcům neuvěřitelný objev. Ti totiž našli starou lebku, která podle všeho může patřit novému lidskému druhu zvanému Homo longi, tedy dračí muž. O nálezu už psal i časopis The Innovation.

Lebka byla původně nalezena během třicátých let, když čínští dělníci stavěli most přes řeku Songhua v Harbinu. Aby nepadla za trofej japonským útočníkům, rozhodli se lebku zabalit do kusu látky a ukrýt ji v bezpečí opuštěné studny.

Lebka se našla náhodou

A tam si část ostatků ležela dlouhých 90 let, než ji na zmíněném místě čirou náhodou našel muž v roce 2018. O svůj nález se ihned pochlubil se svým vnukem. Oba muži lebku následně věnovali Geosciences Museum of Hebei University.

Podle všeho mají vědci v mnoha věcech jasno. Odhadují, že lebka patřila muži, kterému bylo asi 50 let, když zemřel, což mohlo být před 146 000 až 296 000 lety. Měl mohutnou hlavu, široký, vypouklý nos a velké oči.

Nález podle dosavadních informací vypovídá o tom, že tento dračí muž musel být nadprůměrně vyšší oproti dnešnímu vzrůstu lidí. Lebka prozradila i to, že celková stavba mužova těla musela být robustnější, jednalo se tak určitě o vysokého a velmi silného člověka.

„Je to opravdu úžasný objev. Je to jedna z nejkompletnějších lebek, jaké jsem kdy viděl,“ říká Xijun Ni z Čínské akademie věd, který byl součástí odborného týmu. Sám potvrdil, že doposud se jedná o největší nalezenou lebku druhu Homo, s jakou se kdy setkal.

Je blíž člověku, než se zdálo

„Studie zjistila, že tato skupina žila ve východní Asii před nejméně 146 000 lety. Vědci navíc uvedli, že tato větev lidského rodokmenu více souvisí s Homo sapiens než s neandertálci,“ vysvětluje web Anomalien.com.

Vědci se podle zahraničních médií domnívají, že obří lebka patřila s největší pravděpodobností Denisovanům. Ti se nacházejí na Altaji na Sibiři nedaleko hranic Mongolska s Ruskem (své pojmenování mají po jeskyni Denisova).

Původně neměli s druhem Homo cokoliv společného, dnes se pokládají ale za „bratrance a sestřenice“ původních neandrtálců.

Někteří další odborníci a vědci tento objev prohlašují za fascinující a předpokládají, že lebka prozradí ještě další mnohá tajemství. Samotná morfologie ukázala, že skutečně pochází z východní Asie, a tvrdí, že má osobní kouzlo, které musí ještě pořádně odhalit.

Zdroj: Anomalien.com

Autor: Ivan GlaserSouvisející články