Staříkovo tělo se vznítilo zevnitř a začalo nekontrolovatelně hořet. Pozor, je tu šance, že se vám to stane také

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
muz krb
Zdroj: Shutterstock

Smrt uhořením je považována za jednu z nejhorších. Už jen při zmínce čarodějnických procesů z minulosti přebíhá mráz po zádech, a to i přesto, že je toto téma poměrně ožehavé. Lidé, kteří sami zažili požár, ale podařilo se jim přežít, nejspíš jen neradi popisují tu hrůzu, když na sobě hasili zapálené oblečení. Přesto k případům uhoření člověka někdy dochází. Může se to ale stát bez zjevné příčiny?

Pokud se člověk stane svědkem požáru, ocitne se možná v nebezpečí a stane se zároveň i obětí nelítostných plamenů. Jenomže podle všeho může jedinec začít hořet i zničehonic, zkrátka sám od sebe. Ano, ve skutečnosti se to nestává často a na světě je zaznamenáno jen několik případů, ale příběh z roku 2010 to potvrzuje.

Šestasedmdesátiletý Michael Faherty z irského města Galway byl nalezen ve svém bytě mrtvý. Jeho ohořelé tělo se ale stalo po čase pro kriminalisty záhadou, která dodnes není vyřešena a existují pouze teorie o tom, co se muži tehdy vlastně přihodilo.

Nejprve ho považovali za oběť krbu

Muž ležel na zemi poměrně blízko u krbu, ve kterém, když byl objeven, byl starý popel a kusy dřeva. Později se ukázalo, že v něm ale již delší dobu nikdo nic nezapaloval a že není možné, aby v něm hořelo ve chvíli, kdy muž zemřel. Jeho smrt totiž byla stanovena na 2 dny před nálezem, zatímco v krbu se minimálně týden nic nepálilo.

Bylo vyloučeno i jakékoli cizí zavinění. Muž ležel na zemi na zádech a ohořelé bylo pouze jeho tělo a podlaha pod ním a strop nad ním. Kdyby hořelo v bytě, byly by škody daleko větší. Takže to, co z počátku kriminalisté považovali za nehodu při požáru nebo za vraždu, se nakonec ukázalo jako velká záhada.

Oficiálně tak nakonec bylo určeno, že se muž takzvaně samovznítil, což je případ, kdy tělo začne nekontrolovatelně hořet zevnitř a nakonec ho kompletně pohltí plameny. Koroner, který měl případ na starosti, tomu ale dlouho nechtěl věřit a tvrdil, že za 25 let svého života se s ničím takovým nesetkal.

Alkohol a cigarety

K samovznícení může dojít například v případě, že člověk hodně kombinuje alkohol s cigaretami. Obvykle jde ale spíše o náhodu, než aby se člověk musel bát toho, že pokud si dá skleničku a zapálí si k tomu, hned se stane obětí takové strašlivé smrti.

U Michaela Fahertyho v bytě se sice našel nějaký alkohol, nevypadalo to ale, že by si ho dopřával nějak pravidelně. Navíc podle všeho neměl u sebe ani cigarety, ani doutníky, když bylo jeho tělo objeveno. Jenomže z toho, co z něho zbylo, se takové věci určují pouze těžko.

Koroner se nicméně vyjádřil k případu následovně: „O samovznícení jsem toho už hodně slyšel, ale myslím, že vždycky musí být nějaká příčina. Zápalka, nedopalek, zkrátka cokoli. To, že se nenašla na ohořelém těle, ze kterého sotva něco zbylo, není žádný důkaz o tom, že se vznítilo samo a zevnitř.“

Autor: Šárka Cvrkalová

Zdroj: bbc.comSouvisející články