Svatý Valentýn jako symbol lásky. Umřel sám a krutou smrtí

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
svaty valentyn
Zdroj: Stefania Valvola/Shutterstock.com

Zná ho celý svět. Je symbolem nejen lásky, ale i dětství a lidské spokojenosti. Slavíme ho 14. února, ale co byl opravdu zač? Jakým způsobem a v jakém roce zemřel? Mohl si za svou smrt sám?

Podle historiků mohl být římským knězem, nebo biskupem v italském Terni. Vzhledem k tomu, že nikdo přesně nezná datum jeho úmrtí, připadají v úvahu dvě nejreálnější možnosti.

První se zmiňuje o době, kdy v Římě vládnul císař Mark Aurelius Claudius. Ten byl velice dobře známý díky svým zákonům, které mužům zakazovaly se ženit.

Pomáhal chudším lidem

Dle jeho myšlenky byl ženatý muž špatný voják. Každopádně i přes přísný zákaz měl Valentýn zamilované páry oddávat, a za to nakonec pod rukama Marka Aureliuse zaplatit vlastním životem.

Druhá historická zmínka Valentýna popisuje jako ctižádostivého mnicha se schopností léčit druhé, ale spíše měl pomáhat bezvěrcům a chudším lidem.

Jednoho dne ho měl oslovit sám císař a ubytovat ho u svého prefektora, s nímž v domě žila ještě slepá dívka.

Vše se obrátilo proti němu

Tu nakonec Valentýn uzdravil, dívce se vrátil zrak. Nakonec se ale vše obrátilo proti němu, rozhořčený dav věřících Valentýna měl unést za město a tam ho popravit.

Ovšem to, že byl skutečný, potvrzuje i něco, co se skrývá na Vyšehradě v pražské bazilice svatého Petra a Pavla.

V tamním depozitáři má být uschována část ostatků (lopatka). Kdo jí sem přivezl, že by Karel IV.?

Autor: Ivan GlaserSouvisející články