Tajný Hitlerův vlak možná objeven. Našli v něm nacistické zlato?

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
naciste hitler poklad
Zdroj: Yurchenko SergeyúShutterstock

Průzkumník, který už dlouhou dobu hledá Hitlerův vlak plný zlata, podle webu Daily Mail tvrdí, že se mu podařilo tento záhadný dopravní prostředek najít. Mnozí totiž dodnes věří tomu, že nikdy neexistoval. Otázkou tedy je, co skutečně našel.

Trosky nacistického vlaku měl objevitel Piotr Koper údajně najít na dně polského jezera. Podle jeho přesvědčení by měl být plný pokladů a cenného umění. Podle zahraničních médií mu s hledáním měl pomoci geolokátor, který detekuje kovy.

„Piotr Koper z Wałbrzychu v jihozápadním Polsku uvedl, že nedávno provedl předběžný průzkum u 90 kilometrů vzdáleného jezera pomocí georadaru, a našel ocel, která by mohla nákladnímu vlaku z dob druhé světové války náležet,“ píše Daily Mail.

Mělo jít o velký Hitlerův vlak

V roce 1945 měl existovat neskutečný vlak, který měl být schopen převážet automobily a cenné věci, které Hitler potřeboval přepravovat rychle a na velké vzdálenosti. Piotr potvrdil, že výsledky zjistil v neděli, a nyní je před ním dlouhé kopání, aby odhalil skutečnou pravdu.

Od konce minulého roku Piotr prohledával přilehlou oblast ve vesnici Żarska Wieś pomocí sonaru na dně jezera, pomocí GPR i za pomoci protonového magnetometru a podvodního dronu. Co nalezne, nechce odhadovat, stejně tak nechce mluvit o tom, jakou hodnotu artefakty mohou mít. Může se totiž stát, že bude nulová.

„V březnu 1945 opustily nákladní automobily s některými exponáty muzeum v Görlitz,“ píše mimo jiné Daily Mail o tomto vlaku. Držitel Guinnessova rekordu za potápění v tamním jezeře Marcel Korkuś údajně potvrdil, že dno jezera je vápencové.

Korkuś dodal, že na dně jezera se skutečně nacházejí nejen pneumatiky a nějaké další předměty, ale i zdi podél jezera vykazují určité poškození, jako by na ně něco spadlo. „Nepotvrzuji příběhy o nákladních automobilech a věřím, že je nepravděpodobné, že by ležely pod velkou vrstvou sedimentu,“ řekl ale deníku.

Případné předměty vytáhnou ven

Nicméně přiznal, že se nyní bude častěji potápět, aby vše důkladně prověřil a zmapoval. Nyní musí čekat i na výsledky několika přístrojů. Pokud odhalí, že se opravdu něco na dně jezera nachází, požádají úřady o následnou extrakci předmětů z vody ven.

Tento nález přichází jen pár týdnů poté, co lovci pokladů našli ztracené chodby z druhé světové války, které mají vést do tzv. jantarové komnaty. „Jantarová komnata byla postavena pro ruského cara Petra Velikého v 17. století a je plná jantaru, zlata a drahokamů, ale nacisty byla ukradena a záhadně zmizela na konci druhé světové války,“ píše Daily Mail.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články