Smrtelná nemoc přivezená z Chorvatska. Můžete se jí nakazit i vy?

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
chorvatsko nemoc
Zdroj: YewLoon Lam/Shutterstock

Kvůli tropickému počasí, které v posledních dnech panuje všude ve světě, kolují obavy z toho, že se některé nemoci mohou postupně rozšířit i tam, kde dříve nebyly. Existuje jedna zákeřná nemoc, o které se moc nemluví, přitom se s ní můžete setkat i v oblíbeném Chorvatsku.

Jedná se o parazitické onemocnění, které je natolik agresivní, že může napadnout nejen člověka, ale i zvíře. Nemoc způsobují především prvoci z rodu Leishmania. Vyskytuje se ve třech formách, z toho jsou dvě smrtelné.

První ze tří forem je viscerální leishmanióza, což v překladu znamená černá horečka. Že toto onemocnění máte, si ale nevšimnete jen tak, je zde inkubační doba 3–8 měsíců. „Poté postupně přijde horečka, průjem, budete unavení a zpocení, k čemuž se záhy přidá i zápal plic, krvácení a otékání. Pokud není nemoc včas zachycena, zemřete,“ vysvětluje například deník Blesk.

Druhá forma se projevuje pomocí vředů na kůži, proto se jí říká kožní. Není ale tak nebezpečná jako první varianta. Třetí typ se jmenuje mukokutánní leishmanióza. Napadá také kůži, ale mnohem hlouběji, a kůže je tak doživotně poškozená.

Z tropů se šíří i do chladných zemí

Ačkoliv se toto onemocnění vyskytuje především v tropických oblastech Země, nalezneme ji v 90 státech. Podle informací se nemoc rozšiřuje i do jiných oblastí kvůli značně teplému počasí. A mezi ně patří právě Chorvatsko nebo Řecko.

V Řecku s tím už v minulosti měli problémy. „V současné době má leishmanióza širší geografické rozložení než dříve, a to se přičítá hlavně neustálému zvyšování rizikových faktorů leishmaniózy, které zahrnují migraci, změny prostředí, odlesňování, urbanizaci, imunosupresi a podvýživu. Leishmanióza je tedy potenciální hrozbou pro několik oblastí,“ píše se ve tři roky staré studii.

Chorvatsko s nákazou mělo problém v 50. letech minulého století. Od roku 2005 má opět vyšší počty nakažených. „Poslední data naznačují, že leishmanióza způsobená L. infantum je nyní na Balkáně znovu se objevující chorobou po několika desetiletích relativně malého počtu hlášených případů,“ uvádí odlišná studie.

Pokud tedy cestujete, není vyloučené, že se nakazíte. Není to moc pravděpodobné, uklidňují odborníci, ale stát se to může. Například před dvěma lety nárůst počtu nakažených řešilo Švédsko. To situaci připisovalo především k migrační krizi.

Studie z roku 2010 předpokládá, že pokud bude počasí stále teplejší, paraziti z rodu Leishmania se brzy dostanou i do severnějších států. Například v Texasu se potvrdilo, že se někteří nakazili přímo v USA, nikam tedy ani necestovali.

WHO bije pomalu na poplach

Podle zdravotních institucí ale není dobré situaci s touto nemocí podcenit, a naopak by mělo dojít k jejímu podrobnému monitorování. Světová zdravotnická organizace (WHO) ji dle Blesku klasifikuje jako tzv. zanedbanou tropickou nemoc, kterou se ročně nakazí přibližně milion lidí.

Evropa za špatný monitoring schytala několikrát kritiku od amerického Centra pro prevenci a kontrolu nemocí (CDC): „Jen několik zemí má dohled zaměřený na infekce zvířat i lidí,“ podotýká ve vztahu k chorobě a dodává: „Existují důkazy, že riziko leishmanióz v některých zemích EU a v sousedních zemích stoupá.“

V Česku jde o vzácnou nemoc

Český Státní zdravotní ústav u nás eviduje ročně jednotky případů, a to díky tomu, že je u nás povinné toto onemocnění nahlásit. SZÚ tak toto onemocnění považuje za velmi vzácné. „Mimochodem, v minulosti se leishmaniózou (tou nejhorší verzí) nakazily dvě české děti, dovezly si ji ze Středomoří,“ tvrdí Blesk.

Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí samo potvrdilo, že se bude muset přístup k nemoci razantně změnit. Aktuálně se čeká na výsledky ze sběru dat.

A co můžete udělat pro to, abyste se nenakazili? Bude to chtít opatrnost a kvalitní repelent.

Zdroj: Blesk

Autor: Ivan Glaser



Související články