Skandál na chorvatské pláži: Kvůli tomuto mají české turistky z ostudy kabát

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Drvenik Veli
Zdroj: Canvaspix / Shutterstock.com

Skupina žen z Česka, které si pronajaly luxusní ubytování Villa Centovi Dvori na chorvatském ostrově Drvenik Veli, se dostala do potyčky se dvěma Chorvatkami. Češky se telefonicky spojily s majitelem nemovitosti, aby jim pomohl vystrnadit Chorvatky z údajně soukromé pláže. Nakonec musela zasáhnout policie, jak informoval chorvatský web Jutarnji.

Dvě kamarádky ze Splitu přijely na ostrov trajektem, auto poté odstavily na cestě a vydaly se k moři, u jehož břehu zůstaly celou dobu.

Tam se později objevila i skupina Češek ubytovaných v blízkosti pláže. Ty přítomnost dalších lidí rozčílila natolik, že na Chorvatky začaly verbálně útočit a posílat pryč s tím, že se jedná o soukromou pláž.

Jedna z žen měla dokonce nevítanou návštěvnici uhodit mobilním telefonem do hlavy. Když se jejich snaha nesetkala s úspěchem, zavolaly majiteli nemovitosti.

Soukromá pláž nebyla tak docela soukromá

Ke smůle rozčílených turistek i pronajímatele byla jednou z napadených žen chorvatská novinářka Tonka Alujevićová. Pronajímatel domu Tomislav Meštrovič se nejprve návštěvnic klidným hlasem vyptával, jak se na pláž dostaly, když ho ale Tonka obvinila z neznalosti chorvatských zákonů a zdůraznila svoji profesi i možnost zveřejnění celé kauzy, nasadil agresivnější tón a vulgárně nadával, jak vyplývá z pořízeného videa.

Když novinářka přestala s majitelem přilehlých pozemků komunikovat, vyjednávání se opět ujala jedna z přítomných českých turistek. Po ukončení hovoru přišla Chorvatky informovat o tom, že přijede policie. „Privatna pláž,“ dodala na vysvětlenou a vrátila se ke svým krajankám. Tímto okamžikem video končí. Tonka se svojí kamarádkou Manjou vyčkávaly na příjezd policie. Ta za chvíli skutečně dorazila.

Policie očekávala vloupání do domu

Muž skutečně po ukončení telefonního hovoru zavolal policii, Češky mu dokonce nahlásily SPZ Tončina auta. Následně na místo lodí připluli čtyři strážci zákona. Po zjištění situace neskrývali své překvapení: „Myslela jsem, že sedíte v jeho obýváku, nahlásil násilné vniknutí na pozemek,“ řekla novinářce jedna z policistek. Po zhlédnutí videa informovali strážci zákona Meštroviče, že na něj bylo podáno trestní oznámení. Ten všechny informace uvedené ve videu popřel.

Během vyšetřování se na pláži objevili další místní, dvě dívky a dva chlapci z blízkého městečka. I na ně se Češky obořily s tím, že se jedná o soukromou pláž. Když se ale mladí lidé udiveně ptali policistky, co se děje, popřála jim jen hezkou zábavu. Chorvatská policie řeší podobných incidentů v letní sezóně celou řadu, jejich medializaci proto kvituje.

Majitel vily si část pláže nelegálně přivlastnil

Klíč k celému incidentu spočíval ve lživé informaci pronajímatele nemovitosti, který nabízel luxusní ubytování se soukromou pláží. Pravda je ale taková, že území do vzdálenosti šesti metrů od moře nemůže být považováno za soukromý pozemek, a je tedy přístupné bez výjimky všem, jak potvrdila i přivolaná policie.

I když Češky pravděpodobně neměly o existenci tohoto zákona ani tušení, jejich nevhodné chování neudělalo jejich krajanům dobrou reklamu.

Policie posléze vydala prohlášení, ve kterém uvádí, že sice na ostrově zasahovala, ale k žádnému přestupku zde nedocházelo. Zopakovala také informaci o tom, že pevnina šest metrů od vodní plochy nemůže být podle chorvatských zákonů soukromou a je považována za veřejný majetek.

Deník 24sata.hr uvedl, že ministerstvo moře, dopravy a infrastruktury má v plánu vyslat na ostrov Drvelik Veli inspekci, aby prověřila, zda majitel nemovitosti nevyužívá pláž neoprávněně. Chorvatští novináři zjistili, že pláž se jako soukromá objevuje i v reklamě na Meštrovičovu vilu, ve které se lze ubytovat za cenu 300 až 750 eur za noc.

Zdroj: 24sata.hr

Autor: Aneta StřechováSouvisející články