Velká sfinga v Gíze: Tajemství, která neodkryla dodnes. Dozvíme se je vůbec někdy?

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
velka sfinga
Zdroj: Klara Bakalarova/Shutterstock

Mezi jedny z největších monolitických soch na světě rozhodně patří Velká sfinga v Gíze. Jenže dodnes, po tolika staletích, nikdo neví, kdo ji postavil a proč tak učinil. Skrývá ale i mnohá další tajemství.

Vědecká shoda je, že sfingu vybudovali staří Egypťané za vlády faraóna Rachefa v 26. století před naším letopočtem. Mnozí to ale považují stále za velkou záhadu a tento letopočet se jim moc nezdá. Někteří odborníci jsou totiž přesvědčeni, že socha je mnohem starší.

V roce 1857 Auguste Mariette, zakladatel egyptského muzea v Káhiře, uskutečnil překlad jednoho poměrně vzácného vápencového pomníku, který pocházel ze 7. století před naším letopočtem.

Kdo a kdy ji postavil, se neví

Že se nejedná o jen tak ledajakou desku, bylo výzkumníkovi hned jasné. Podrobně popisovala, jak faraon Kufu narazil na sfingu, která byla v té době již tisíce let pohřbena v písku. Kufu údajně památník pouze vykopal a obnovil.

Sochu se pečlivě snažil prozkoumat i profesor a geolog z Bostonské univerzity Dr. Robert Schoch, kterého především zajímalo to, proč má sfinga na sobě rýhy a jiné „vady“ na kráse.

Převažovaly totiž názory, že to něco znamená. Jak později ale odhalil, mnohé způsobilo jen počasí, vítr a čas.

Nedaleké pyramidy nevykazují takové známky eroze, ale byly postaveny kolem stejného data jako velká socha sfingy. To vedlo některé k přesvědčení, že sfinga byla v této oblasti postavena 2500 let před naším letopočtem, protože Sahara byla suchá posledních 5 000 let.

Vědce také upoutalo rozložení pyramid. Někteří jsou totiž více než přesvědčeni, že řeka Nil znázorňuje Mléčnou dráhu ve vesmíru, protože pyramidy jsou na stejných pozicích jako hvězdy souhvězdí Orion.

Podle této teorie byla masivní socha orientována na souhvězdí Lva, jestliže se postavila v roce 10 500 před naším letopočtem.

V té době skutečně náhorní plošinu v Gíze zasáhlo mnohem více srážek než před 4500 lety. Schoch věří, že faraon Rachef původní sochu pouze zrekonstruoval na svou hrobku.

Konspiračních teorií existuje nespočet

Podle mystika Edgara Cayceho sfingu postavili Atlanťané, protože obsahuje velké znalosti vymřelých civilizací.

Nespočet průzkumů odhalilo, že se pod sochou nachází i dutiny a chodby. To některé dovedlo k myšlence, že obsahuje něco, o čem ví jen vyvolení.

Říká se, že pravda by mohla poškodit současný světový řád a společnost ještě není připravena přijmout skutečnost, že nejsme první technologicky vyspělou civilizací, která obývá Zemi.

Zdroj: Anomalien.com

Autor: Ivan GlaserSouvisející články