Kolem Země proletěl asteroid. Šlo o nejtěsnější průlet tělesa kolem naší planety v historii

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
asteroid
Zdroj: Shutterstock

Kolem planety Země proletěl asteroid. V noci ze čtvrtka na pátek zaznamenali vědci pohyb tělesa v blízkosti Země. Jednalo se o planetku velikostně podobnou nákladnímu vozu, která dostala název BU. Podle kosmické agentury NASA šlo o velmi těsný průlet, dokonce o ten nejtěsnější v historii.

Vesmírná společnost informovala o průletu asteroidu několik dní s předstihem. Podotkla, že i když se těleso se Zemí mine jen velmi těsně, nehrozí, že by do planety narazilo. I kdyby k tomu navíc došlo, takto malá planetka by nezpůsobila výrazné problémy.

„Jde o jedno z nejtěsnějších přiblížení cizího tělesa k zemi, které kdy bylo zaznamenáno. Nehrozí nicméně žádné nebezpečí,“ řekl ve středu Davide Farnocchia, navigační inženýr z JPL. Přesto sdělení na twitteru vyvolalo u některých osob obavy.

Někteří sledující pod příspěvkem uvedli, že mají z těsného průletu planetky strach, jiní byli naopak fascinováni tím, co všechno dnes již věda dokáže vnímat. „Je ta kalkulace ohledně nulového risku opravu přesná?“ strachoval se pak jeden z uživatelů.

Mezi třemi a osmi metry

Změřit velikost asteroidu není snadné, podle serveru Space šlo ale pravděpodobně o planetku o velikosti na délku mezi třemi až osmi metry. Obecně se proto uvádí, že měla velikost nákladního automobilu.

Setkání asteroidu se Zemí pravděpodobně změnilo oběžnou dráhu asteroidu, uvádí BBC. „Před setkáním se Zemí byla dráha asteroidu kolem Slunce zhruba kruhová, přibližně se blížila oběžné dráze Země, přičemž dokončení oběhu kolem Slunce trvalo 359 dní,“ uvedla NASA v prohlášení.

„Po setkání se dráha asteroidu prodlouží a posune se zhruba do poloviny mezi dráhami Země a Marsu v nejvzdálenějším bodu od Slunce. Asteroid pak dokončí jeden oběh každých 425 dní,“ doplňuje sdělení.

Blíže než některé družice

Podle serveru iDNES proletěl asteroid kolem Země dokonce blíže, než létají některé její družice. Zemi minul ve vzdálenosti o něco větší než 3 500 kilometrů.

V okolí Země v posledních letech vědci identifikovali okolo 27 tisíc planetek. Zhruba 10 z nich má více než 140 metrů v průměru, ani o jedné se ale nepředpokládá, že by v dohledné době mohla narazit do naší planety.

Zdroj: NASA, BBC, Space, Twitter, iDNES

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články