Byla součástí kultu, kde bylo násilí na denním pořádku. Ty největší hrůzy už vytěsnila z paměti

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
kult children of god
Zdroj: Profimedia

Jmenuje se Sharen Seitz a žije v americkém Coloradu. Na první pohled obyčejná žena má za sebou neobyčejný příběh, vyrůstala totiž v podivném kultu. To, že jako malá trávila hodiny zavřená ve skříni, kde se učila biblické pasáže nazpaměť, byl jen začátek.

Kult, do kterého se narodila, se jmenoval nejdříve Teens of Christ, tedy Kristovi teenageři, později byl přejmenován na Děti Boha, Children of God. Vznikl v roce 1968 pod hlavičkou kněze Davida Brandta Berga. Celá komunita pak nesla název The Family International.

Jako malá tomu Sharen nerozuměla, netušila, kdo přesně jsou její rodiče. Všechny členy kultu brala už od dětství prostě jako členy rodiny a po ničem dalším se nepídila. Netušila, že byli všichni naverbováni, aby „šířili Boží slovo.“

Nebylo jí divné, že žije v komunitě s uprchlými hippies, kteří hledají spásu a nevěří ničemu, co se děje v jejich okolí.

Nejdřív zpívala písničky, pak čelila bití

Jejím údělem bylo navštěvovat s dalšími domy starších lidí a restaurace, kde děti v uniformách zpívaly písničky, aby přítomné přiměly darovat peníze na jejich další aktivity.

„Začala jsem s touto misionářskou prací, čímž jsme naverbovali další lidi,“ svěřila se žena. Jenže starší dívky to měly mnohem těžší. Jejich úkolem bylo zatáhnout muže do kultu tím, že je sváděly. Kněz tomu říkal „koketní rybaření“. Jak to ale vypadalo doopravdy a jak moc dobrovolně se to dělo, si asi dokážete domyslet.

sharen seitz

Zdroj: Profimedia

Tresty za jakoukoliv neposlušnost byly jasně dané – Sharen snášela bití kusy dřeva do zad, až měla modřiny, uzavírání do skříní a memorizování Bible. „Když mi bylo devět let, znala jsem ji už skoro celou nazpaměť,“ svěřila se Daily Star.

V kultu byla uvězněna se svými dalšími osmi sourozenci, s nimiž se často stěhovala z místa na místo. Všude však byli svědky násilí a napadání, lidé kolikrát souložili, i když byly děti v místnosti. „Takové věci už jsem vytěsnila z paměti,“ říká žena, která nakonec z kultu utekla.

Útěk z kultu inicioval její otec

Útěk měl na svědomí její otec, který už dál nemohl fyzické násilí snášet. Z Texasu tedy celá rodina uprchla uprostřed noci do Colorado Springs.

Přestože se nakonec osvobodili, na Sharenině duši to zanechalo i tak velké šrámy. Čtyřikrát se pokusila o sebevraždu a rozvinula se u ní porucha příjmu potravy. Musela bojovat za život bez neustálých vzpomínek na to, co zažila. Teď už je ale, zdá se, všechno za ní.

„Teď žiji v Coloradu, mám úžasný výhled na hory, moje štěně tu může štěkat, jak se mu zlíbí, a mám muže, který mě miluje,“ zakončuje Sharen.

Zajímavostí je, že do stejného kultu se narodili herci Joaquin Phoenix a Rose McGowan. Herečka konkrétně do větve ve Florencii, Phoenix byl zase součástí té venezuelské.

Zdroj: Daily Star

Autor: Alice KonopáskováSouvisející články