Ledový muž Ötzi: Mysleli si, že o něm ví vše. Nedávné nálezy na jeho oděvu i těle však výzkumníky pěkně zmátly

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
otzi
Zdroj: Profimedia

Přezdívá se mu Ötzi, the Iceman, česky Ötzi, ledový muž. V roce 1991 byl objeven párem turistů v severoitalských Alpách. Muž, který byl zastřelen šípem a díky přírodě zůstal zakonzervovaný po tisíce let, se stal legendou a už dlouhé roky je zkoumán vědci.

Podle předpokladů byl v ledu zhruba 5300 let. Za posledních 25 let vědci zkoumali snad vše. Od toho, jak mohl zhruba Ötzi znít, až po obsah jeho žaludku a způsob smrti. Nedávné studie ale objevily něco, co vědce zmátlo.

Po dlouhých výzkumech bylo zjištěno, že se na jeho oděvu i těle nacházela celá řada zbytků rostlin, mechů a hub. Jen 30 % z nich ale podle všeho mohlo růst v oblasti, kde bylo jeho tělo objeveno. Je tedy velmi pravděpodobné, že zemřel jinde a s ledem se na místo dostal až později.

otzi

Zdroj: Profimedia

Cesta mezi ledy

„Na Ötziho oblečení, kůži, ale i v jeho žaludku jsme objevili dohromady 75 různých druhů rostlin a hub. Jen některé z nich ale pocházeli z místa, kde bylo tělo objeveno. Otázkou teď je, jak se tam tedy muž dostal,“ popisuje vědec Jim Dickson.

Ten se jako jeden z hlavních výzkumníků mumie věnoval informacím o Ötzim dlouhé roky a u jeho zkoumání byl od samého začátku. Podle jeho názoru je velmi pravděpodobné, že byl muž uvězněn po smrti v ledu a cestoval tak vodou po horách a mezi ledovými výstupky.

„Některé z těchto cizích druhů mechů byly identifikovány jako ty, které dnes existují v dolním údolí Schnals, v italské provincii Jižní Tyrolsko,“ pokračuje vědec. Podle něho je také možné, že těsně před smrtí Ötzi cestoval údolím a mnoho mechů se na něj nalepilo ještě zaživa.

otzi

Zdroj: Profimedia

Malý válečník

Z toho, co se doposud podařilo vědcům zjistit, byl Ötzi malý muž měřící okolo 160 centimetrů a vážící 50 kilo. Měl delší vousy i vlasy, jeho svalnaté tělo bylo potetované. Zemřel ve věku 46 let, což bylo tehdy považováno za vysoký věk.

Krátce po zásahu šípem vykrvácel. Ačkoli měl zranění na zátylku, šlo podle všeho o ránu, kterou si způsobil pádem ze skály. Poraněnou měl i ruku, která mu znemožňovala se útočníkovi bránit. K tomuto zranění došlo pravděpodobně několik dní před smrtí a mohlo být důvodem dalšího konfliktu.

Doposud se podařilo o ledové mumii zjistit opravdu hodně informací, nicméně vědci ještě nejsou s výzkumy u konce. S čím novým a překvapivým přijdou příště, ale není jasné, protože se zaměřují na celou řadu stop najednou.

Zdroj: edition.cnn.com, earthsky.org

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články