Nejkrásnější sebevražda na světě: Motiv dívky na fotografii je dodnes smutným tajemstvím

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
evelyn mchale
Zdroj: Profimedia

Jediné přání Evelyn McHale bylo, aby ji rodina po smrti už nikdy neviděla a pamatovala si ji jako živou. To by ovšem nesměla dopadnout z 86. patra Empire State Building přímo do umělecké aranže, v níž ji vyfotil fotograf Robert Wiles.

Tělo Evelyn dopadlo na limuzínu, která patřila OSN. Daný moment pohotově zachytil na svůj fotoaparát student Robert Wiles. Následně se vzniklý snímek stal jednou z nejslavnějších fotografií 20. století a téměř okamžitě dostal přezdívku Nejkrásnější sebevražda.

Matka trpěla depresemi

Fotka byla pořízena 1. května 1947 a uveřejnil ji časopis Time. Žena na ní vypadá, že odpočívá, sní o světě, třeba i o svém snoubenci, nohy má cudně překřížené přes sebe a v ruce drží perlový náhrdelník. Dárek od milovaného? Opak je bohužel pravdou. Když Time nazval fotografii nejkrásnější sebevraždou, všichni chtěli vědět, kdo tajemná dívka je.

O životě krásné Evelyn se toho ale moc neví. Narodila se v Berkeley v Kalifornii a pocházela z devíti dětí. Otec Vincent pracoval v bankovním sektoru, matka trpěla neléčenou depresí, což vedlo k rozvodu. Vincent dostal do péče všechny děti a přestěhoval se s nimi do New Yorku.

Nikdo jí nemohl pomoct

Evelyn vystudovala střední školu a začala se živit jako účetní ve společnosti Kitab Engraving Company v Pearl Street. Zde potkala svého budoucího snoubence Barryho Rhodese, bývalého armádního letce. V červnu roku 1947 se měli vzít, k tomu ale už nedošlo. 30. dubna odjela Evelyn navštívit svého snoubence a jeho rodinu vlakem.

Druhý den se vrátila zpět do New Yorku, vyšla do 86. patra na Empire State Building, svlékla si kabát, který přehodila přes zábradlí, napsala krátký vzkaz a vyskočila. Nikdo jejímu zoufalému činu nebyl schopen zabránit, ochranka stála tři metry daleko. Nikdo také nedokázal pochopit, proč se k tomu rozhodla.

Proč to udělala?

Na vzkazu bylo napsáno, že nechce, aby její mrtvolu viděla její rodina a aby zařídili její kremaci. „Můj snoubenec mne požádal o ruku, ale nemyslím si, že bych mohla být dobrou manželkou. Vyřiďte mu, že se beze mě bude mít lépe. A otci, že jsem zdědila po matce příliš mnoho genů.“

Bylo zřejmé, že Evelyn trpěla depresemi stejně jako její matka, nikomu se ale nikdy nesvěřila. Proto si vzala život. Jejímu přání bylo vyhověno a po kremaci nebyl žádný obřad. Přesto je dodnes záhadou, proč si tak mladá a krásná žena rozhodla sáhnout na život. Její odkaz ale žije díky Nejkrásnější sebevraždě i nadále.

Zdroj: All that’s interesting, En.wikipedia.org

Autor: Barbora TurkováSouvisející články