Orální sex může způsobovat rakovinu krku a mandlí. Nepatří ale k hlavním příčinám nemoci

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Intimni chvilka
Zdroj: Shutterstock

Orální sex ještě před několika lety patřil spíše k výjimečným praktikám. Jeho oblíbenost ale stále stoupá, potvrzuje například server Huffington Post. Odborníci se v posledních letech výrazně přeli o tom, zda může být tento způsob milování jedním z důvodů vzniku rakoviny krku a mandlí.

Uspokojování ústy skutečně může být nebezpečné. Přenáší se při něm totiž lidský papillomavirus, který může způsobovat nádorová onemocnění.

Na druhou stranu to zdaleka není nejčastější důvod tohoto onemocnění a riziko není příliš vysoké. Studie Kliniky infekčních nemocí z USA potvrzuje, že pouze malé procento lidí se kvůli orálnímu sexu skutečně rakovinou nakazí.

Hrozí i přenos pohlavních nemocí

Velká část lidí se domnívá, že orální sex je bezpečný, protože při něm nehrozí ani otěhotnění, ani přenos pohlavních nemocí. Zatímco v prvním případě se jedná o pravdu, druhá část úvahy vždy stoprocentně neplatí.

Pravděpodobnost nakažení chlamydiemi či kapavkou je totiž v případě orálního sexu stále vysoká, uvádí server Independent.

Co se týče rakoviny krku a mandlí, orální sex přenáší virus, který k jejímu vzniku přispívá. Daleko větší riziko ale stále hrozí například při kouření nebo nadměrném pití alkoholu.

Nepodceňujte příznaky

V případě nakažení jakoukoli nemocí je třeba začít ji co nejdříve léčit. U rakoviny to platí několikanásobně, mnohdy se ale její příznaky nedají na první pohled rozeznat.

Že je něco v nepořádku, zjistíte podle serveru Medical News Today následovně: v ústech se vám objeví vředy, které se nezahojí do několika dnů, máte bolest při polykání, cítíte tlak při žvýkání nebo dostáváte křeče do čelistí.

Ačkoli všechny tyto příznaky mohou být vlastně jenom známkou nějakých menších problémů, je vhodné je nepodceňovat a zajít raději včas k lékaři. Čím dříve se totiž případná rakovina začne léčit, tím vyšší je procento k jejímu úspěšnému poražení.

Zdroj: Independent, Huffington Post New York post, Medical News Today

Autor: Shani MaiováSouvisející články