Urologové chtějí muže po padesátce posílat na preventivní screening. Chtějí pro ně prevenci proti rakovině prostaty

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
urologie
Zdroj: Shutterstock

Muži mezi padesátým a sedmdesátým rokem budou cíleně zváni na urologii na screening z důvodu prevence rakoviny prostaty. Podle ministerstva zdravotnictví by měl být nový program připraven zhruba do konce letošního roku. V posledních letech totiž přibylo případů rakoviny prostaty, a už několik let se tak zdravotníci snažili podobnou pomoc prosadit.

Podle lékařů přibylo nejvíce případů především kvůli odkládání prevence, zvláště pak v době pandemie koronaviru, píše Česká televize. U rakoviny prostaty je to o to horší, že muži obvykle do poslední chvíle nepociťují žádné zdravotní problémy, je tedy velmi těžké ji odhalit včas.

Už v roce 2019 upozornil deník iRozhlas, že za posledních 20 let přibylo případů rakoviny prostaty více než dvojnásobně. „Každý rok máme necelých osm tisíc nových případů, ročně zemře kolem 1500 mužů, screening by snížil úmrtnost v rámci stovek,“ vysvětlil tehdy Roman Zachoval, předseda České urologické společnosti.

Jednání přerušil covid

Kvůli pandemii koronaviru se musela odsouvat celá řada věcí a právě i jednání o programu, který by řešil prevenci rakoviny prostaty u mužů po padesátce, se muselo odsunout na neurčito. „Přestože jsou u nás čísla nemocných dlouhodobě vysoká, není bohužel prevence karcinomu prostaty součástí žádných preventivních prohlídek a programů,“ uvedl Zachoval před dvěma lety pro Seznam Zprávy.

Letos v únoru se konečně mohlo začít testovat, jak moc by kontroly starších mužů pomáhaly s preventivním zjištěním nemoci a včasným zásahem. Preventivní akci urologové nazvali Dny otevřených ambulancí, zapojilo se do ní celkově 37 lékařských zařízení.

„Počet pacientů, kteří se rozhodli Dny otevřených ambulancí využít, byl nečekaně vysoký. Někteří zájemci ještě na vyšetření čekají, mají ale stanovený pevný termín v nejbližší době,“ prozradil Zachoval pro web Zdravé zprávy. Ukázalo se, že akce měla velký smysl.

„Odhalili jsme jeden nádor varlete a nádor močového měchýře. Několik mužů mělo krev v moči a u sedmi jsme zaznamenali zvýšené hodnoty PSA, které budeme v následujících týdnech prošetřovat,“ popsal předseda společnosti s tím, že na preventivní prohlídku k nim během Dnů otevřených ambulancí dorazilo 46 lidí.

Několik screeningových programů

V současné době se zdá, že by se mohlo jednat o blízkou budoucnost a už v příštím roce by mohli pacienti dostávat cílené pozvánky. „Zachytíme asi dvacet procent mužů už v pokročilém stadiu onemocnění a smyslem toho screeningu by bylo pokud možno zachytit to onemocnění dřív,“ vysvětluje pro Českou televizi člen výboru České urologické společnosti ČLS JEP Marek Babjuk.

Screeningových programů je podle jeho slov několik. V následujících měsících by se mělo řešit, jak a kdy začnou pravidelně fungovat jako prevence proti nemoci, na kterou ročně umírají stovky lidí. Ministerstvo zdravotnictví doufá, že ve spolupráci s lékařskými zařízeními zvládne přípravy ještě letos.

Zdroj: Zdravé zprávy, ČUS, Česká televize, Seznam Zprávy, iRozhlas

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články