Pipi dlouhá punčocha získala za natáčení směšný honorář. Dnes je z ní blondýna, která má k zrzavé uličnici daleko

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
inger nelsson
Zdroj: Profimedia

Když se řekne jméno Inger Nilsson, možná vám to na první dobrou nic neřekne, ale jakmile se řekne Pipi dlouhá punčocha, lidé nejen ve Švédsku hned vědí. Dnes dvaašedesátileté dámě změnila dívka s dvěma copy život a popularitu si užívá dodnes.

Švédka Inger Nilsson se narodila 4. května 1959 a svéráznou dívku Pipi si zahrála v deseti letech. Kromě toho k seriálu nazpívala i titulní píseň Här kommer Pippi Långstrump, která zněla ve všech epizodách a ve Švédsku se stala obrovským hitem.

Inger byla díky roli Pipi v roce 1975 oceněna španělskou cenou TP de Oro, což bylo v zemi považováno za nejvyšší televizní ocenění.

Knižní předloha, podle které byl natočen film i seriál, napsala autorka Astrid Lindgrenová. Vznikla z příběhů, které spisovatelka vyprávěla své dceři Karin před spaním.

Opičího kamaráda neměl nikdo rád

Přestože seriál, film i kniha ovlivnily milion generací, sama herečka se přiznala, že knihu nikdy nečetla. „Ta role ovlivnila můj život spíše pozitivně než negativně. Mám ji ráda, koneckonců je součástí mého života. Každý, kdo mě zná jako Pipi, ji se mnou řeší,“ řekla německému magazínu Bunte.de. S rošťáckou dívkou strávila čtyři roky.

Na natáčení vzpomíná Inger dodnes. Hlavně na svého opičího kamaráda, kterého ale štáb neměl moc rád. Často se totiž schovával v plechovce s barvou, takže produkce ho pak musela celého umýt. Kromě toho kousal elektrické kabely či močil na samotnou představitelku Pipi.

Fanoušci jí chtěli pomoct

Herečka se v roce 1979 pokoušela i o pěveckou kariéru, ale moc velký úspěch neměla. Její ikonická role z ní velkou hvězdu neudělala. Její kariéra šla k ledu, navíc za ni nedostala ani bůhvíjak zaplaceno. Dětští herci ve Švédsku dostávají zaplaceno jen během natáčení a úspěch v okolních zemí nemá na výši honoráře vliv. Kdyby tomu bylo jinak, Inger by byla za vodou.

Za zmínku stojí možná ještě film Nebojácná Kajsa z roku 1989. Inger se objevila v pár dalších filmech a seriálech, ale poté se živila jako sekretářka.

Byly i doby, kdy na tom byla finančně hodně špatně, fanoušci jí chtěli pomoct, ale to ona odmítla. K herectví se vrátila v roce 2007 v seriálu Der Kommissar und Das Meer, kde deset let hrála patoložku Evu Svensson. Aktuálně žije ve Stockholmu, pracuje v televizi a věnuje se divadlu.

Bála se, že je konec

Od dob vzniku filmu o Pipi dlouhé punčoše uplynulo už 52 let a herečka se změnila k nepoznání. Ze zrzky je blondýna, trochu se zakulatila, ale stále má tu jiskru v očích, kterou oslovila miliony dětí po celém světě. Osobní kouzlo nezmizelo ani v roce 2020, kdy udeřila první vlna koronaviru, kterým se herečka nakazila.

Dobře jí ale rozhodně nebylo, Inger už myslela na nejhorší. „Opravdu jsem myslela, že je konec. Neměla jsem chuť, měla jsem horečku a příšerné bolesti hlavy. Byla jsem vyděšená, protože horečku jsem nikdy neměla. Uvažovala jsem nad tím, jak moje tělo bude reagovat,“ přiznala herečka pro web Telegraaf.nl. Kvůli covidu také nemohla vyprávět o své nejslavnější roli pro Sunday Live.

Zdroj: telegraaf.nl, bunte.de

Autor: Barbora TurkováSouvisející články