Mozková mrtvice Marie Poledňákové: Pohřbila všechny její plány. Režisérka se neukázala už několik let venku

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
marie polednakova
Zdroj: Profimedia

Režisérka skvělých českých filmů, jako je S tebou mě baví svět, Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny se po mozkové mrtvici neukazuje na veřejnosti.

Mistryně komedií měla před pěti lety mozkovou mrtvici a od té doby se neukazuje venku. Marie poslední film natočila v roce 2012, snímek Líbáš jak ďábel měl mezi diváky také úspěch. I přes vysoký věk patřila režisérka mezi aktivní lidi a měla ještě mnoho plánů do budoucna.

Mozková mrtvice všechny plány pohřbila

Jedna ze sousedek Poledňákové prozradila, že ji neviděla celé dva roky a předtím vycházela ven pouze sporadicky. „Hned, jak se jí to stalo, jí její syn postavil ze zahrady do prvního patra výtah,“ řekla pro deník Šíp. „Stará se o ni výborně a co jsem slyšela, do domu dochází i pečovatelka,“ popsala jedna z obyvatelek Nebušic, kde režisérka bydlí.

Mozková příhoda se Poledňákové stala v létě roku 2016. Byla zrovna na chalupě na Vysočině, a objevila ji tam sousedka. Obě měly společně odejít do lesa na houby. Na místo hned přiletěl vrtulník, který Marii převezl do pražských Střešovic.

Po příhodě dokonce Marie částečně ochrnula, nemohla hýbat levou nohou a levou rukou. Rehabilitace ji podle jejích slov velmi bolely, jak prozradila pro Magazín DNES. Dnes ale tráví spoustu času ve svém pokoji v prvním patře.

Zdá se tak, že výtah od syna není vůbec využívaný, protože autorka několika úspěšných komedií nevychází z domu ani na zahradu. Ještě před třemi lety se na filmových plátnech objevil film podle její knižní předlohy.

Poledňáková natočila snímky, které mají úspěch i po několika letech

Vánoční krimi komedii Ten, kdo tě miloval ale natočil její mladší kolega Jan Pachl. Ten k filmu napsal také scénář. Je velká škoda, že se již Poledňáková nepustí do žádného dalšího projektu.

Její starší snímky mají úspěch nejen u dětí, ale hlavně u dospělé generace, která na nich vyrůstala. Hlášky z některých scén se dodnes používají na veřejnosti a pro režiséra neexistuje lepší poděkování od diváků.

V jejích filmech se objevují takové hvězdy, jako dětský herec Tomáš Holý, v novějších snímcích najdete Evu Holubovou nebo Václava Postráneckého. Osmdesátiletá režisérka už pravděpodobně do žádného filmu nezasáhne.

Autor: Raina TomanováSouvisející články