Skutečná Lolita: Únosce zneužil její vděčnosti. Prováděl jí strašlivé věci

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Lolita
Zdroj: Horner Family, Public domain, via Wikimedia Commons

Román s názvem Lolita od ruského spisovatele Vladimira Nabokova pojednává o muži středního věku, který je posedlý dvanáctiletou dívkou. Umělec měl v tomto případě nečekanou předlohu. Stala se jí teprve jedenáctiletá Florence Sally Horner, kterou unesl muž vydávající se za agenta FBI.

V roce 1948 byla dívka unesena. Dva roky byla držena v zajetí, zneužívána a týrána. A to především proto, že byla důvěřivá a nejprve se spoléhala na slova svých kamarádek a později na slova cizího muže, který se jí představil jako policejní pracovník.

Sally si prošla peklem, než byla zachráněna. Její příběh je odstrašujícím případem pro každého, kdo na ulici hned uvěří prvnímu, koho potká. Dnes jsou sice děti s takovými případy obeznámeny, dříve to ale bylo velmi komplikované.

Myslela si, že ji zachrání

Sally byla obyčejná holčička, která se kvůli své baculatosti nedostala do party dětí. Když jí řekly, že by měla ukrást poznámkový bloček v obchodě, souhlasila, protože si myslela, že se jim zavděčí. Jenomže ji při činu nachytal Frank LaSalle.

Ten ji sice nejprve vyděsil, ale pak se dívce ulevilo, protože se představil jako agent FBI a řekl jí, že na ní nic nepoví. Ona byla ráda, protože se bála problémů doma. Žila jen s matkou, její otec spáchal sebevraždu, když byla ještě malá. Nechtěla dělat problémy.

Jenomže druhý den si ji LaSalle odchytil a řekl jí, že na důkaz neviny s ním musí odjet daleko od domova. A Sally nezbývalo nic jiného než poslechnout. Myslela si, že se brzy bude moci vrátit, ale čekaly ji místo toho dva roky utrpení.

Zachránila ji sousedka

LaSalle Sally držel pod zámkem, zneužíval ji a týral. Několikrát se s ní stěhoval, aby se nedala dvojice tak snadno vypátrat. Po posledním stěhování si jejich podivného vztahu všimla sousedka, která zavolala policii. Tehdy byl Frank zatčen a dívka se mohla vrátit domů.

Jenomže to neměla snadné. V médiích se objevilo její jméno, a dokonce ji některé noviny pomlouvaly a napsaly o ní, že jakožto zlodějka jistě také nebyla svatá, a tak si svým způsobem trest zasloužila. Sally se už jen těžko dokázala začlenit do společnosti.

Zemřela ve věku patnácti let poté, co ji srazilo auto. Tragickou nehodu rodina oplakala, o to více pak všechny šokovalo, když nechal na pohřeb dívky poslat z vězení LaSalle květiny. Z pochopitelných důvodů nebyly přijaty.

Zdroj: wikipedia.org, cbc.ca, newyorker.com
Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články