Stalinova dcera milovala Žida, na což krutě doplatil. Takto vypadala žena, která si kvůli otci vytrpěla mnohé

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
stalin
Zdroj: Profimedia

Josif Vissarionovič Stalin je jméno, které zná bezmála celý svět. Ruský revolucionář, politik a diktátor se proslavil nechvalně jako člověk, který ublížil mnohým. Přesto ho ale obdivovala celá řada lidí, a dokonce i několik žen. Jednou z nich byla poměrně dlouho i jeho dcera Světlana Allilujevová.

Na svět přišla Světlana 28. února 1926 v Moskvě. Narodila se jako druhé Stalinovo dítě a její matkou byla žena jménem Naděžda.

Často se jí říkalo také Kremelská princezna. V raném dětství se o ni starala především chůva. Její rodiče byli totiž pracovně příliš vytížení.

V roce 1932 se její matka bohužel zastřelila. Podle všeho proto, že ji Stalin veřejně ponižoval a ona to už více nedokázala snášet. Od té doby tak žila Světlana pouze s otcem, kterého zpočátku uznávala. Na konec ale po letech musela přiznat, že kamkoli se dostala, byla v podstatě vězněm, protože si ji každý spojil se Stalinovým jménem.

Tatínkovým miláčkem až do šestnácti

Světlaně bylo 6 let, když její matka zemřela. Otec pro ni byl vším. Rozmazloval ji a ona ho považovala za ztělesnění dokonalosti. K rozporům mezi nimi došlo až ve Světlaniných šestnácti letech, kdy se zamilovala do židovského mladíka Alexeje Kaplera.

Šlo o čtyřicetiletého filmaře a Stalin samozřejmě jejich vztah z více důvodů nepodporoval a nápadníka dceři zakázal. Tehdy si teprve začala všímat toho, jaký ve skutečnosti je, co dělá pro zemi, jak vystupuje a k čemu vedou jeho činy. Poté, co byl Kapler na příkaz Stalina odvezen do pracovního tábora na Sibiř, dcera s ním několik let nemluvila.

stalin dcera

Zdroj: Profimedia

I v dalším případě se zamilovala Světlana do Žida. Stalin tentokrát souhlasil se vztahem, ale muže nikdy nechtěl poznat. To také dodržel. I tak se žena po dvou letech s mužem rozvedla a se svým otcem se nakonec usmířila.

Vdala se později za Stalinova spolupracovníka, ani s tím ovšem nevydržela a manželství skončilo rozvodem. A stejně to bylo i s manželstvím třetím.

Po smrti otce pochopila

V roce 1953 Stalin zemřel a jeho dcera přijala příjmení své matky. Na nějaký čas se stala překladatelkou v Moskvě. Později se seznámila s indickým komunistickým politikem Braješem Singhem, kterého si sice nikdy nevzala, po jeho smrti ale odcestovala do Indie, kde nechala podle zvyků rozptýlit jeho popel v řece Ganga.

Tam se jí podařilo získat vízum a dostat se do New Yorku. V roce 1984 požádala na sovětské ambasádě o možnost vrátit se do Moskvy. Ani jedno z jejích dvou tehdy už dospělých dětí jí ale nikdy neodpustilo, že je opustila. Proto později odcestovala zpět do USA.

Bohužel jaké zločiny její otec napáchal a co všechno udělal špatně, pochopila až po jeho smrti. Kamkoli se dostala, vnímali ji všichni jako Stalinovu dceru, jako dceru diktátora a vraha. Svůj klid tak pravděpodobně nikdy nenašla.

Zdroj: en.wikipedia.org, history.com

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články