Vražda šestileté miss nedala vyšetřovateli spát až do jeho smrti. Někdo ji uškrtil a prorazil jí lebku

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Ramseyy JonBenet
Zdroj: Profimedia

Lou Smit byl zkušený policejní detektiv, který vyřešil přes 200 případů. Navíc dokázal vyřešit všechny vraždy, na nichž pracoval. Až na jednu— vraždu dětské královny krásy JonBenét Ramseyové. Tento případ mu nedal spát až do jeho smrti. A dokonce ani po ní.

Smit byl úspěšný vyšetřovatel, který v roce 1996 odešel do zaslouženého důchodu. Moc dlouho v něm ale nepobyl. Byl povolán na pomoc, když se ani po třech měsících nepodařilo vyšetřit vraždu teprve šestileté JonBenét. Ačkoliv do něj byly vkládány velké naděje, ani on případ nerozlouskl.

Nikdy to ale nevzdal, pátrání zasvětil celý život. Když mu lékaři zjistili, že má rakovinu, neváhal a začal případ probírat se svou dcerou a svými vnučkami. Ty mu slíbily, že budou i nadále pokračovat v jeho snažení. Jedna z jeho vnuček tak vytvořila podcast „Boty oběti“, kde se probírají různé podrobnosti případu.

Únos s nejhorším možným koncem

Případ se odehrál 26. prosince roku 1996. K smrti vyděšená Patsy Ramseyová volala na tísňovou linku, že někdo unesl jejich dceru a že je v domě papír s žádostí o výkupné. To mělo činit 118 000 dolarů. Více informací měl únosce zavolat druhý den. Policie dorazila okamžitě na místo, už ale bylo svým způsobem pozdě.

Ramseyovi kontaktovali několik kamarádů, kteří je přišli domů podpořit. „Policie odvedla strašnou, strašnou práci při zajišťování místa činu. (…) A pokud jej nezajistíte, nedostanete dobré důkazy,“ uvedla vyšetřovací reportérka Diane Dimondová. „Tím domem proudili lidé. Byli v kuchyni, byli v obývacím pokoji. Několik kamarádek Patsy jí pomohlo vytřít kuchyň. Mohly tam být otisky prstů.“

První na ráně byli rodiče

Policie i rodiče čekali na telefon od únosce, nikdo však nezavolal. Otec holčičky se měl porozhlédnout po domě, zda něco nechybí. V suterénu pak nalezl tělo své mrtvé dcery, byla uškrcena a měla proraženou lebku. Vyšetřovatelé začali vzhledem k okolnostem podezírat rodiče.

profimedia

Zdroj: profimedia

List s výkupným byl vytržen ze sešitu v kuchyni, částka navíc odpovídala prémiím, které zrovna otec od firmy dostal. Největší pochybnosti přinášelo otevřené okno do sklepa. Tím se měl údajný únosce do domu dostat, jak se ale později ukázalo, na větší jeho části zůstala neporušená pavučina. Bylo tedy spíše nepravděpodobné, že jím mohl někdo vlézt. Nikoliv však nemožné.

Smit nakonec otočil

Smit nejprve s teorií o rodičích souhlasil. Nakonec ale změnil názor. Přesvědčilo ho především DNA pod nehty a na spodním prádle dívky. DNA totiž nepatřilo nikomu z rodiny. Následný výslech rodičů jej ještě utvrdil v tom, že jsou nevinní. Policie se však této teorie nehodlala pustit, a tak se Smit nakonec rozhodl z případu odstoupit.

Dál se ale pokoušel vraždu vyřešit na vlastní pěst. Nejvíce nadějí vkládal do moderní metody sběru dat DNA, která na dívčiných legínách odhalila dokonce dvě cizí mužské DNA.

Po jeho smrti v pátrání pokračují jeho rodinní příslušníci i přátelé. V hledání pokračuje i otec JonBenét. „Myslím, že je opravdu důležité, aby lidé pochopili, že tento případ lze vyřešit. Existuje verze, že se jedná o nevyřešené zabití a že to prostě musíme přijmout jako fakt, a to není pravda,“ řekl.

Zdroj: Abcnews.go.com, Wikipedia

Autor: Markéta MladáSouvisející články