Poslanci Evropského parlamentu dočasně schválili zařazení jádra a plynu mezi zelené investice. Petr Fiala je s výsledkem spokojený

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
evropska unie
Zdroj: symbiot / Shutterstock.com

Poslanci Evropského parlamentu podpořili dočasné zařazení jádra a plynu mezi zelené investice. Kritici tohoto rozhodnutí však poukazují na fakt, že jádro ani zemní plyn nejsou obnovitelnými zdroji a nelze tyto zdroje používat při přechodu na čisté hospodářství.

Zařazení jádra a plynu mezi zelené investice v červnu odmítly dva klíčové výbory Evropského parlamentu, a členové těchto výborů dokonce schválili usnesení proti taxonomii.

Taxonomie Evropské unie (EU) je nástrojem umožňujícím klasifikaci udržitelných ekonomických aktivit. Vytváří jakýsi společný jazyk pro členské státy za účelem sjednocení definice, co lze považovat za udržitelné. Jedná se o seznam projektů investování, ve kterém jsou zároveň stanovena kritéria. Zároveň však taxonomie nevylučuje investice do aktivit, které tato kritéria nesplňují.

Premiér Fiala je s výsledkem spokojený

I přes červnové usnesení však poslanci nakonec zařazení schválili s tím, že cílem je přesvědčit investory, aby do jádra a plynu vložili peníze.

Poslanci tak vyslyšeli požadavky velké skupiny členským zemí EU včetně Francie, Německa, Polska nebo Česka. Tyto země daly najevo, že chtějí tyto zdroje používat jako náhradu za uhlí či ropu.

Během hlasování by bylo pro zamítnutí taxonomie potřeba získat více než polovinu ze všech 705 členů Evropského parlamentu. Ve středu 6. července však bylo proti jen 278 členů. Tímto rozhodnutím padla poslední překážka pro přijetí taxonomie.

Ke schválení těchto dvou zdrojů vyzýval poslance i premiér Petr Fiala. „Jaderná energie a plyn z bezpečných zemí jsou pro řadu členských zemí jediným nástrojem, jak v následujících letech našich společných klimatických cílů dosáhnout,“ řekl ve svém projevu.

„Jsem rád, že se nám podařilo dosáhnout takového výsledku, který je dobrý nejen pro Českou republiku, ale i pro řadu dalších evropských zemí. Ukazuje se, že i to, že jsem tady včera strávil několik hodin a jednal s některými frakcemi, přináší výsledky,“ citují slova českého premiéra Novinky.

Fiala také přivítal, že poslanci museli hlasovat jmenovitě, a tedy v zájmů svých států, a nikoliv v zájmu politické frakce.

„Je to černý den pro ochranu klimatu. Dnes tady vyhrála plynová a jaderná lobby,“ vyjádřil naopak zklamání německý zelený europoslanec Rasmus Andresen.

Zdroj: Novinky, iDNES, Česká televize, Twitter, Fakta o klimatu

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články