Drama u norského pobřeží pokračuje. Nákladní lodi hrozí převrhnutí

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
lod Eemslift Hendika
Zdroj: Profimedia

Problémy s nákladní lodí, která se v pondělí dostala do potíží kvůli velkému větru a rozbouřenému moři i nadále pokračují. Ačkoliv byla posádka bezpečně evakuována, objevil se nový problém. Loď samovolně unášena ke břehu a hrozí její převrácení. Což by mohlo způsobit únik paliva z lodi do moře. S informací přišla agentura Reuters.

Všichni členové posádky nizozemské nákladní lodi byli ještě v pondělí evakuování poté, co bylo dopoledne vysláno nouzové volání.

Někteří byli dokonce nuceni skočit z lodi do moře, odkud je pak zachraňoval vrtulník. Ostatní byli vrtulníkem vyzvednuti rovnou z paluby.

Loď bez posádky a bez motoru

Loď Eemslift Hendika nyní pluje v Severním moři. Nachází se asi 110 kilometrů od přístavu Alesund a 70 kilometrů od pobřeží. Plavidlo je bez posádky, a teď mu dokonce přestal fungovat motor.

„Hlavní lodní motor přestal během noci fungovat a loď je nyní unášena směrem k pevnině,“ řekl Hans Petter Mortensholm z norské pobřežní správy pro televizi NRK.

To může mít za následek velký ekologický problém. Plavidlo se totiž může potopit, čímž by mohlo dojít k úniku paliva.

Loď obsahuje zhruba 350 tun ropného oleje a 50 tun nafty. Všechny tyto kapaliny by mohly po převrácení lodi vytéct do moře.

Snahu o záchranu komplikuje počasí

Z tohoto důvodu byli na místo povoláni odborníci ze společnosti Smit Salvage, která se specializuje na vyprošťování pravidel. Firma například pracovala i na osvobození lodi, která uvízla v Suezském průplavu.

Cílem pracovníků je plavidlo odtáhnout pomocí tažné lodi do klidnějších vod. Bohužel jim tuto práci neustále komplikují velké vlny a celkově velmi nepříznivé počasí.

Nákladní loď Eemslift Hendika patří do nizozemského rejdařství Amasus. Byla postavena v roce 2015 a měří 112 metrů. Jejím nejčastějším nákladem jsou malé jachty a lodě, které převážela i na své poslední cestě.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články