Ukrajinský prezident se chce setkat s Vladimirem Putinem kvůli vojskům u hranic. Ruský prezident na prosbu nereaguje

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
vladimir putin
Zdroj: Pixabay

Napjatá situace mezi Ukrajinou a Ruskem pokračuje. Ruské vojenské jednotky kolem ukrajinských hranic přiměly ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského k žádosti o schůzku s ruským prezidentem Putinem. Ten ale údajně žádnou žádost neobdržel.

Ukrajina v pondělí vyzvala Ruskou federaci, aby odvolala svoje vojska a přestala s válkychtivou rétorikou a dezinformacemi.

Rusko odpovědělo na výzvu mlčením. Prosba ukrajinského prezidenta, aby s ním Putin projednal momentální situaci, údajně do Ruska nedorazila.

Ukrajina se bojí ozbrojené agrese, Rusko ji viní z provokace

Napětí v Doněcku opět stoupá. Mluvčí ukrajinského prezidenta uvedla, že Rusko přisunulo k ukrajinským hranicím více než 40 000 vojáků. Dalších 40 000 jich mělo dorazit na anektovaný Krym.

Ukrajinská armáda podle listu Ukrajinska pravda oznámila, že při dnešním nepřátelském ostřelování utrpěl jeden ukrajinský voják střelné zranění, kterému podlehl.

„Počínání ruských okupantů opět potvrzuje, že nepřítel cílevědomě porušuje klid zbraní a nehodlá respektovat stávající dohody o příměří,“ uvedla armáda na sociálních sítích.

Ruská státní agentura TASS naopak uvedla, že ukrajinští vojáci během uplynulých 24 hodin čtyřikrát ostřelovali území Doněcké lidové republiky.

Řešení problému je v nedohlednu

Rusko se odmítlo zúčastnit sobotního jednání Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě o soustřeďování ruských jednotek u Ukrajiny, které iniciovala ukrajinská strana. Zveřejnila to ukrajinská agentura Unian.

Zelenského mluvčí vyloučila možnost ukrajinského útoku na Donbas, nechystá se ani rozpoutání bojů. „Ukrajina nemůže útočit na své území a bojovat s vlastními lidmi,“ reagovala na tvrzení šéfa Doněcké lidové republiky Denise Pušilina. Podle něj je Kyjev připraven rozpoutat rozsáhlý konflikt.

Boje mezi Ruskem a Ukrajinou si od roku 2014 vyžádaly více než 13 000 životů.

Zdroj: Aneta StřechováSouvisející články