„Zájmy prezidenta Miloše Zemana jsou totožné se zájmy Vladimira Putina,“ míní komentátor Petr Honzejk po výměně Blatného

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
jan blatny
Zdroj: Profimedia

Premiér Andrej Babiš včera odvolal z funkce dosavadního ministra zdravotnictví Jana Blatného. Na jeho místo pak navrhl a prezident jmenoval dermatologa a ředitele FN Královské Vinohrady Petra Arenbergera. Babiš řekl, že Blatný byl pracovitý člověk, ale údajně se s ním rozcházel v názorech. Podle komentátora Petra Honzejka je za odvoláním však touha prezidenta Miloše Zemana dostat do Česka ruskou vakcínu.

S informací o odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného přišla v úterý televize CNN Prima News. Den na to bez ohlášení premiér opravdu Blatného odvolal. Na jeho místo nastoupil dosavadní ředitel FN Královské Vinohrady Petr Arenberger.

„Pan Blatný odvedl maximum možného, ale zkrátka jsme dospěli k názoru, že takhle nemůžeme společně fungovat,“ komentoval své rozhodnutí předseda vlády Andrej Babiš.

O Sputniku to prý není

Bývalý ministr Jan Blatný zastával názor, podle něhož v České republice nelze schválit vakcínu bez certifikace Evropské lékové agentury (EMA). Právě to mohlo být podle politických komentátorů důvodem k jeho odvolání.

Tento Blatného postoj kritizoval i Miloš Zeman, který se dlouhodobě zasazuje o schválení ruské vakcíny Sputnik V. Ta však zatím od EMA potvrzení o bezpečnosti nedostala.

Zeman při jmenování nového ministra řekl, že Blatný neschválením Sputniku škodil České republice a nese spoluzodpovědnost, kteří kvůli nedostatku vakcín umírají.

„Prezident chce mermomocí dostat ruskou vakcínu Sputnik V do Česka a Jan Blatný to odmítal. Proto musel odejít,“ komentoval prezidentova slova Petr Honzejk z Hospodářských novin.

Tvrzení o Sputniku ale Babiš odmítl. „Není to o Sputniku… Sputnik se rozhoduje na úrovni EMA, my samozřejmě budeme čekat na její rozhodnutí,“ řekl. Popřel i Blatného tvrzení, že je tato výměna „politickým rozhodnutím“.

Virus nás ještě neopustil

Podle Honzejka Babiš Zemana potřebuje, protože je to právě prezident, kdo bude po zářijových parlamentních volbách jmenovat premiéra. Ten již současnému předsedovi vlády předběžně slíbil, že to bude právě on, podle komentátora HN to však není zadarmo.

„Zájmy prezidenta jsou z nějakých důvodů naprosto totožné se zájmy Vladimira Putina,“ dodal Honzejk.

Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger však k dotazu na Sputnik V řekl, že je potřeba sem dostat hlavně vakcíny, které již jsou Evropskou unií schválené. Dříve, než se takové schvalovací procesy dělaly, podle něj totiž byly s některými neschválenými látkami problémy.

První den v úřadu Arenberger ještě řekl, že si klade za cíl bojovat s fake news, a vyzval občany ČR, aby si udělali částečný lockdown a stále přemýšleli, v jaké situaci je potřeba nasadit si respirátor nebo se sdružovat. „Virus nás neopustil, ale byli jsme doposud opatrní,“ zdůraznil a uvedl, že se rozvolňování opatření musí dělat „obezřetně“.

Autor: Petr HejčlSouvisející články